DzieciowoKobieco

10 prostych trików, które mogą ułatwić życie mamie

wesoła mama

Bycie mamą to cudowna, lecz pełna wyzwań przygoda. Aby ułatwić sobie codzienne obowiązki i znaleźć więcej czasu dla siebie oraz rodziny, warto zastosować kilka prostych trików. Oto 10 takich, które mogą znacząco poprawić jakość życia mamy.

1. Planowanie posiłków na cały tydzień

Planowanie posiłków z wyprzedzeniem to znakomity sposób na oszczędność czasu i pieniędzy. Poświęć chwilę w weekend na ułożenie jadłospisu na cały tydzień. Dzięki temu unikniesz codziennego zastanawiania się, co ugotować, a zakupy spożywcze staną się bardziej przemyślane i mniej stresujące.

2. Stosowanie etykiet

Etykietowanie miejsc na przechowywanie różnych przedmiotów, takich jak zabawki, książki czy przybory szkolne, to prosty sposób na zachowanie porządku w domu. Dzięki etykietom, każdy przedmiot ma swoje miejsce, a dzieci szybko uczą się, gdzie co należy odkładać. To nie tylko ułatwia sprzątanie, ale również rozwija w maluchach umiejętności organizacyjne. Możesz użyć kolorowych etykiet lub etykiet z obrazkami dla mniejszych dzieci, które jeszcze nie potrafią czytać.

3. Wykorzystanie aplikacji mobilnych

Żyjemy w erze technologii, która może znacząco ułatwić życie. Aplikacje do zarządzania budżetem domowym, listy zakupów, planowania posiłków czy nawet aplikacje edukacyjne dla dzieci, to narzędzia, z których warto korzystać. Dzięki nim organizacja dnia staje się łatwiejsza i bardziej efektywna.

4. Używanie koszy na pranie do segregacji

Segregacja prania od samego początku może zaoszczędzić mnóstwo czasu. Ustawienie w łazience lub w innym dostępnym miejscu kilku koszy na pranie: białe, ciemne i kolorowe, to prosty sposób na uniknięcie przeszukiwania stosów ubrań w poszukiwaniu tych, które można razem wyprać. To również świetny sposób, aby nauczyć dzieci podstawowych zasad dbania o ubrania oraz odpowiedzialności za własne rzeczy.

5. Stworzenie „stacji porannych”

Poranne przygotowania do szkoły czy przedszkola mogą być sporym wyzwaniem. Ułatw życie sobie i dzieciom, tworząc „stacje poranne”, czyli miejsca, gdzie zgromadzone jest wszystko, co potrzebne do szybkiego przygotowania się do wyjścia. Może to być kącik z ubraniami na dany dzień, półka z przyborami do higieny osobistej czy specjalne miejsce na plecaki i buty. Dzięki temu poranki będą mniej chaotyczne, a dzieci nauczą się samodzielności.

6. Kącik twórczy

Dzieci uwielbiają rysować, malować i tworzyć. Wydzielając specjalne miejsce w domu jako kącik twórczy, dajesz im przestrzeń do wyrażania siebie i rozwijania wyobraźni. Upewnij się, że wszystkie materiały są łatwo dostępne, a powierzchnia łatwa do czyszczenia, aby nie martwić się o bałagan. Kącik taki nie tylko zachęca dzieci do kreatywności, ale również może dać mamie chwilę oddechu, kiedy maluchy są zajęte swoimi projektami.

7. Zasada “jeden wychodzi, jeden wchodzi”

Wprowadzenie zasady, że za każdym razem, gdy nowa zabawka, książka czy ubranie trafia do domu, coś innego musi zostać oddane lub sprzedane, pomaga utrzymać w Waszej przestrzeni porządek i ogranicza nagromadzenie niepotrzebnych przedmiotów. To również świetna okazja, aby nauczyć dzieci ważnych wartości, takich jak minimalizm, dbałość o środowisko i dzielenie się z innymi.

8. Wczesne wstawanie

Wstawanie o 30 minut wcześniej niż reszta domowników może dać cenny czas na spokojne rozpoczęcie dnia. To moment na filiżankę ulubionej kawy, krótką medytację czy po prostu na chwilę ciszy przed rozpoczęciem codziennych obowiązków.

9. Tablica z zadaniami

Zarządzanie domowymi obowiązkami może być łatwiejsze, gdy cała rodzina wie, co ma do zrobienia. Tablica z zadaniami to prosty sposób na organizację tych obowiązków. Możesz na niej zaznaczać zadania dla każdego członka rodziny, a także śledzić ich postępy. To nie tylko pomaga w utrzymaniu porządku w domu, ale również uczy dzieci odpowiedzialności i pracy zespołowej. Nagradzanie za wykonane zadania może dodatkowo motywować młodszych członków rodziny do pomocy.

10. Godzina ciszy

Wprowadzenie w domu “godziny ciszy” może być zbawieniem dla zmęczonych rodziców. To czas, kiedy każdy członek rodziny angażuje się w cichą aktywność, taką jak czytanie, malowanie czy układanie puzzli. Godzina ciszy nie tylko daje rodzicom chwilę wytchnienia, ale również uczy dzieci samodzielnego spędzania czasu. To także doskonały sposób na rozwijanie koncentracji i spokojnych hobby, które mogą służyć dzieciom przez całe życie. Implementacja takiej godziny w ciągu dnia pomoże utrzymać spokój w domu i zbudować zdrowe nawyki relaksacyjne.

Program Nestlé Baby&Me

Platforma Nestlé Baby&me skierowana jest do rodziców i wspiera ich w okresie ciąży i przez pierwsze 3 lata życia dziecka. Program Baby&Me oferuje porady dotyczące żywienia, rozwoju dziecka oraz inne wskazówki dla rodziców. Umożliwia również dostęp do narzędzi, jak kalkulator dni płodnych i daty porodu, ebooków oraz informacji na temat produktów dla niemowląt i małych dzieci. Program może oferuje wsparcie i rozwiązania ułatwiające codzienne zajmowanie się  potrzebami dziecka oraz w planowaniu jego zdrowej diety.

Artykuł powstał we współpracy z programem edukacyjnym dla rodziców Nestlé Baby&me.

Udostępnij: