KobiecoWszystko i nic

Joga dla początkujących – co musisz wiedzieć?

Joga - kobieta ćwicząca jogę

Joga jest obecnie bardzo popularną formą ćwiczeń. Pozwala się wyciszyć, zrelaksować i uspokoić, a dodatkowo pozytywnie wpływa na nasze ciało. Można ją praktykować samodzielnie, na przykład w domu lub zapisać się na grupowe zajęcia jogi organizowane w klubach fitness. Co powinniśmy wiedzieć, zaczynając swoją przygodę z jogą? Podpowiadamy.

Czym jest joga?

Wiele osób traktuje jogę wyłącznie jako formę ćwiczeń fizycznych, dzięki którym mogą cieszyć się sprawnym i zdrowym ciałem. Zanim jednak wybierzemy odzież do jogi i pójdziemy na pierwsze zajęcia, powinniśmy dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest joga. Otóż zalicza się ją do jednego z najstarszych systemów filozoficznych, zgodnie z którym podczas wykonywania poszczególnych ruchów możemy zagłębić się w swoją duszę. Celem jogi jest więc odzyskanie świadomości własnego ciała i poznanie siebie. Z tego powodu każdy ruch w jodze ma swoje określone znaczenie.

Jak zacząć ćwiczyć jogę i na jakie efekty możemy liczyć?

Warto mieć świadomość, że joga to ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie. Podczas takiej praktyki zazwyczaj nie palimy zbyt wielu kalorii. Bardzo ważne jest, aby zaczynając ćwiczyć, po ubraniu koszulki do jogi, zastanowić się, nad czym chcemy pracować. Takie treningi są chętnie wykonywane przez osoby, które chcą mieć zdrowy kręgosłup. Dla początkujących polecane są pozycje takie jak Tadasana, węża czy kot-krowa. Ta pierwsza polega na przyjęciu prawidłowej pozycji ciała, stojąc. Druga z kolei wykonywana jest na leżąco, a ostatnia na czworaka.

 

Ćwicząc jogę, możemy liczyć na poprawę siły mięśni, lepsze ukrwienie, wzmocnienie systemu nerwowego, a nawet przyspieszenie metabolizmu. Mimo że ćwiczenia te są statyczne, pozwalają nam spalić trochę kalorii. Joga umożliwia nam też zwiększenie zakresu ruchów, pomaga zniwelować bóle kręgosłupa, rozciągnąć się i wyciszyć.

Jak ubrać się na jogę?

Niezależnie od tego, czy chcemy praktykować jogę samodzielnie w domu, czy zamierzamy uczestniczyć w grupowych zajęciach, ze względu na specyfikę tych ćwiczeń, bardzo istotne jest, aby dobrać do nich odpowiedni, niekrępujący ruchów strój. Podstawę naszego ubioru powinny stanowić legginsy do jogi, a także termoaktywna koszulka. Choć podczas takich ćwiczeń nie wykonujemy gwałtownych ruchów, a więc zazwyczaj nie pocimy się tak mocno, jak na przykład podczas treningu kardio to jednak istotne jest, aby nasz ubiór był oddychający i w razie potrzeby, by odprowadzał pot na zewnątrz. Odzież powinna być wykonana z elastycznych materiałów, które nie będą nam krępowały ruchów i będą dobrze dopasowane do ciała.

Udostępnij: