Wszystko i nic

Mata do jogi dla początkujących – jak ją wybrać?

Mata do jogi dla początkujących — jak ją wybrać?

Mata do jogi to nieodłączny element praktyki jogi. Nie tylko chroni nas przed twardą powierzchnią podłogi, ale także zapewnia komfort podczas wykonywania różnych pozycji. Jeśli planujesz jej zakup, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać, to koniecznie przeczytaj artykuł, w którym wyjaśniamy wszystkie niuanse. Wierzymy, że to pomoże Ci w wyborze idealnej maty.

Wybór maty do jogi — od czego zacząć?

mata do jogi

Wybierając swoją pierwszą matę do jogi, musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które ułatwią Ci ćwiczenia. Być może nie są Ci znane jeszcze różne style jogi, które także warto uwzględnić podczas jej zakupu, dlatego skup się na poniżej omawianych czynnikach.

Grubość maty

Pierwszym czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę przy wyborze maty do jogi, jest jej grubość. Gruba mata zapewni Ci więcej komfortu, szczególnie jeśli ćwiczysz na twardym podłożu. Z kolei maty cieńsze są lżejsze i łatwiej je transportować.

Materiał

Wybierając matę do jogi, warto zastanowić się nad materiałem, z którego została wykonana. Do wyboru masz:

  • maty kauczukowe, to maty wykonane z naturalnego kauczuku, są one antypoślizgowe, co zapewnia większe bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. Kauczukowa mata jest także bardzo wytrzymała i długo służy.
  • maty korkowe, są równie trwałe co kauczukowe, a przy tym bardziej ekologiczne, bo w pełni biodegradowalne.
  • maty z pianki termoplastycznej – są lekkie, a przy tym łatwe w utrzymaniu oraz zapewniają dobrą izolację termiczną, chroniąc przed zimnym podłożem podczas ćwiczeń.

Wielkość maty

Kolejnym czynnikiem do rozważenia jest rozmiar maty do jogi. Mata do jogi dostępna jest w różnych długościach i szerokościach. Standardowy rozmiar maty to około 60×170 cm. Jednakże, jeśli jesteś wyższą osobą lub potrzebujesz większej przestrzeni, warto zwrócić uwagę na maty o większych rozmiarach, które mogą mieć nawet około 70×200 cm.

Dobra mata do jogi to nie wszystko

mata do jogi

Oprócz maty warto zwrócić uwagę także na dodatkowe akcesoria do jogi. Jednym z nich jest wałek do jogi. To narzędzie, które pozwala na głębsze rozciąganie i masaż mięśni, co przyspiesza regenerację po intensywnych ćwiczeniach. Wspomaganie się wałkiem podczas praktyki jogi może być szczególnie korzystne dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jogą lub dla tych, którzy chcą poprawić swoją elastyczność.

Mata do jogi — podsumowanie

Dobra mata do jogi to klucz do tego, aby Twoja praktyka jogi była komfortowa i bezpieczna. Częstym wyborem osób początkujących jest mata kauczukowa, która zapewnia dobrą przyczepność i pomaga utrzymać równowagę podczas ćwiczeń, ale nie jest tak miękka, jak korkowa mata czy ta wykonana z pianki. Wybór należy do Ciebie. Mamy nadzieję, że ten artykuł przybliżył Cię do niego.

Udostępnij: