Wszystko i nic

Wprowadzenie do remontu łazienki w 2023 roku – ile będzie mnie to kosztować?

Remont łazienkiw 2023 czas zaczać - jakie koszty?

Remont łazienki to proces w gruncie rzeczy skomplikowany i czasochłonny, niezależnie od wielkości pomieszczenia. Decyzja o modernizacji łazienki może być motywowana różnymi celami – od uzyskania większej funkcjonalności po poprawę estetyki. Jak jednak może wyglądać kosztorys remontu łazienki w 2023 roku?

Kroki do przeprowadzenia remontu łazienki

Wybór wykonawcy

Pierwszym krokiem, który powinniśmy podjąć, jest znalezienie odpowiedniego wykonawcy. Rynek jest przepełniony różnymi firmami, oferującymi różne ceny i terminy wykonania prac. Ważne jest, aby porównać oferty kilku z nich, zwracając uwagę na cenę, dostępność i opinię. Zimą, kiedy popyt na tego typu usługi jest mniejszy, możemy znaleźć firmę, która zacznie pracę niemal natychmiast.

Wizyta w sklepach budowlanych i z materiałami wykończeniowymi

Kolejnym krokiem jest wizyta w sklepach z materiałami budowlanymi i wykończeniowymi. To da nam możliwość bezpośredniego zobaczenia i dotknięcia materiałów, które będziemy stosować w naszej łazience. Chociaż zakupy online są wygodne, osobiste doświadczenie produktów jest niezastąpione, gdy chodzi o podejmowanie decyzji o wykończeniach.

Zdefiniowanie harmonogramu remontu

Ostatnim z kluczowych kroków jest zdefiniowanie ram czasowych dla naszego remontu. Ważne jest, aby dostosować ten plan do pracy firmy remontowej, a także naszych osobistych potrzeb. Biorąc pod uwagę, że użytkowanie łazienki będzie znacznie utrudnione lub niemożliwe podczas remontu, warto zwrócić uwagę na logistykę życia w domu podczas prac.

Szacowanie kosztów

Koszt remontu łazienki jest ściśle związany z jej rozmiarem. Dla małej łazienki, o powierzchni około 4-5 m², koszt robocizny w 2023 roku to około 10-13 tysięcy złotych. Szacunkowe koszty poszczególnych prac to:

  • instalacja wodno-kanalizacyjna – 600-800 zł za punkt,
  • ogrzewanie podłogowe – 220-350 zł za m²,
  • montaż urządzeń sanitarnych – 140-500 zł za element wyposażenia,
  • ułożenie i fugowanie płytek – 110-180 zł za m²,
  • zmiany w instalacji elektrycznej – 80-120 zł za punkt,
  • montaż mebli – 70-150 zł za m².

Dodatkowo, należy uwzględnić koszty zakupu materiałów i urządzeń sanitarnych. Płytki średniej klasy kosztują zazwyczaj od 60 do 200 zł za m². Wanny możemy znaleźć już od 500 zł, a najbardziej rozbudowane modele kosztują do 10 000 zł. Brodzik, kabina prysznicowa, umywalka, toaleta – każda z tych rzeczy ma swój przedział cenowy, dlatego warto dokładnie zaplanować potrzeby i możliwości finansowe naszego remontu.

Podsumowanie – Ile kosztuje remont łazienki w 2023 roku?

Podsumowując, remont łazienki o powierzchni 5 m² inkluzję około 15-20 tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że to tylko szacunkowy kosztorys, a rzeczywiste wydatki będą zależały od indywidualnych decyzji i potrzeb.

Udostępnij: