Wszystko i nic

Jakie krzewy można sadzić wczesną jesienią?

Jakie drzewa i krzewy sadzić we wrześniu?

Zdecydowanie, jesień to idealny moment na sadzenie drzew i krzewów. Choć wiele osób kojarzy tę porę roku z przygotowaniem ogrodu do zimy, to nie pamiętamy o zajęciach, które wręcz kochają wrześniowe temperatury. Jednym z nich jest sadzenie.

To właśnie teraz, gdy dni stają się coraz krótsze, a temperatury spadają, natura zaczyna się przygotowywać do zimy. Drzewa i krzewy, które posadzimy we wrześniu, postawią cenny krok ku zdrowiu i siłę na cały następny rok.

We wrześniu szczególnie polecam posadzenie:

  • Drzewo jabłoni – wrześniowe chłodniejsze noce idealnie sprzyjają korzeniowi jabłoni.
  • Krzewy magnolii – jej piękne kwiaty będą oczarowywać nas już na wiosnę
  • Rozważmy również sadzenie drzew iglastych, takich jak sosna czy świerk

Zawsze zanim podejmiemy decyzję o wyborze drzewa lub krzewu, dowiedzmy się więcej o jego preferencjach i wymaganiach dotyczących gleby, nasłonecznienia czy wilgotności.

“Każda roślina jest jak człowiek – ma swoją własną osobowość i potrzeby. Poznaj je, a stworzysz niesamowity ogród…”

Jakie krzewy można sadzić w październiku?

Październik to czas, gdy większość prac ogrodniczych powoli dobiega końca. Ale nie dla nas! To idealny moment na sadzenie krzewów. Temperatura gruntu jest wciąż odpowiednia, a rośliny mają wystarczająco dużo czasu na dobrą aklimatyzację przed zimą.

Krzewy które warto posadzić na jesień w październiku to przede wszystkim te, które są odporne na niskie temperatury i radzą sobie dobrze w naszych warunkach klimatycznych. A wybór jest naprawdę duży. Oto kilka propozycji:

  • Rhododendrony – te piękne krzewy z wyjątkowymi kwiatami to istna gratka dla każdego ogrodnika. Choć są dość wybredne, to jednak odpowiednie warunki i pielęgnacja przyniesie wiele radości.
  • Forsycje – to jeden z pierwszych znaków nadchodzącej wiosny. Jej piękne, żółte kwiaty będą oczarowywać nas już w marcu.
  • Krzewy owocowe – jesień to także doskonały moment na sadzenie różnego rodzaju krzewów owocowych, takie jak maliny, jeżyny, porzeczki, czy agrest.

Zapamiętaj jednak, że staranne przygotowanie gleby jest podstawą sukcesu. Dbaj o odpowiednie nawożenie, dostępność wody i światła.

“Pamiętaj, że jak najdokładniejsze przygotowanie to połowa sukcesu. A druga połowa? To cierpliwość, uwaga i miłość, którą poświęcasz swoim roślinom.”

Posadź krzew na jesień, aby móc podziwiać jego piękno na wiosnę!

Udostępnij: