CkliwieDzieciowo

Jak znaleźć czas dla siebie przy dziecku?

mama z dzieckiem na rękach

Czy zastanawiałaś się kiedyś, jak to możliwe, że mamy 24 godziny w ciągu dnia, a jednak niektóre z nas potrafią w tym czasie przemienić chaos w miejscu przebywania dziecka w ostoję spokoju i porządku, podczas gdy inne z nas mają wrażenie, że dzień złożony jest zaledwie z 6 godzin?
Jak to możliwe, że jedne mamy potrafią znaleźć czas na zrobienie zakupów, uporządkowanie domu, przygotowanie zdrowego obiadu, a nawet na chwilę dla siebie, podczas gdy dla innych z nas zdążyć na czas do przedszkola to już wyzwanie?

Odpowiedź jest prosta – organizacja czasu. No dobrze, może nie tak prosta. Ale jak mawiają na Dalekim Wschodzie: “Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pojedynczego kroku”. Więc jeżeli zaczynamy naszą podróż od znalezienia czasu dla siebie, zaczynajmy od pierwszego kroku: organizacji.

Jak znaleźć czas dla siebie przy małym dziecku?

Krok pierwszy – Harmonogram

Jako mamy, często nasze dni wyglądają jak kołowrotek zadań “do zrobienia”. A przecież mamy jeszcze swoje małe, śliczne maleństwo, które zasługuje na naszą uwagę i troskę (i chciałoby ją mieć przez całą dobę).
Ale nie obawiaj się! Świat nie skończy się, jeżeli nie uprasz swojego domu od góry do dołu każdego dnia. Powtarzam: Świat nie skończy się!
Rozpocznij od stworzenia harmonogramu. Uwzględnij w nim najważniejsze zadania oraz czas, w którym noworodek najczęściej śpi. Pamiętaj, aby przydzielić sobie w nim także moment na odpoczynek. W końcu, jak mówi stare przysłowie: Co z tego, że mama zmiecie cały dom, jeżeli na koniec dnia nie ma siły nawet na uśmiech do dziecka?

Krok drugi – Wspólne aktywności

Podczas planowania swojego dnia, zastanów się, jakie czynności możesz łączyć z opieką nad maluszkiem. Noworodek to zawsze dobry towarzysz – nie ma zdania na wiele tematów, więc z pewnością nie zaczepi Cię o więcej kieszonkowego, gdy będziesz robić zakupy online.

Krok trzeci – Przyciąganie pomocy jak magnes

Nie bałamucę Cię, bycie mamą to ciężka praca. Ale pamiętaj jedno – nie musisz robić wszystkiego sama! Proś o pomoc, gdy jest ciężko, deleguj obowiązki, gdy tylko jest to możliwe. Zrozum jedno – perfekcjonizm jest wrogiem młodej mamy. Więc jeżeli Twój partner, rodzice, teściowie, czy przyjaciele oferują pomoc – przyjmij ją z otwartymi ramionami. I nie obawiaj się prosić o pomoc, gdy jej potrzebujesz. Twój maluch z pewnością będzie wdzięczny za zrelaksowaną mamę.

Jak zorganizować sobie czas z noworodkiem?

Zaraz, zaraz – czas z noworodkiem? Czy to nie jest czasem oksymoron, jak “smutek szczęśliwego” czy “chłodna gorączka”? 😉 No cóż, może dla niektórych. Ale uważam, że można zorganizować sobie czas tak, żeby “ja” nie stało się obce dla… mnie!

Wykorzystaj, kiedy śpi Kiedy maluch śpi, sprawy wyglądają zupełnie inaczej. Możesz zrobić wszystko, co chcesz… tylko szeptem. Ale to jest ten moment, kiedy możesz na spokojnie wziąć prysznic, poczytać książkę (o ile nie zasypiasz na pierwszej stronie), albo… oglądnąć ten odcinek serialu, który zawsze przerywasz. To jest Twój czas!

Podziel obowiązki Pierwszy trik polega na podziale obowiązków z partnerem. Jeśli jesteś jednym z tych szczęśliwców, którzy mają partnera gotowego do współpracy (tak, tak wiem, rzadki widok…), to gratulacje, właśnie zwiększyłaś swoje szanse na odpoczynek o 100%! Nawet jeśli Twój partner pracuje, jest wiele małych rzeczy, które może zrobić – jak np. przewijanie pampersów o 3 rano.

Odpuść sobie Bądź dla siebie dobra. Powtarzam: bądź dla siebie dobra! Nikogo nie obchodzi, czy podłoga jest umyta, czy pranie złożone. Jak znajdziesz czas, zrobisz to. Albo nie. Pamiętaj, najważniejsze to, abyś ty była szczęśliwa i zrelaksowana. Jeśli jesteś zestresowana, dziecko też będzie.

Udostępnij: