KobiecoWszystko i nic

Jak poprawić samopoczucie domowymi sposobami?

kobieta z dobrym samopoczuciem

Słyszałeś kiedyś o powiedzeniu, że samopoczucie zaczyna się w domu? Jeżeli nie, to zapewne teraz założysz, że to kolejny szybki sposób na zdobycie milionów, że powinieneś zainwestować w dom z basenem, jacuzzi i prywatną siłownią. Ale uspokajam, nie o to chodzi! Chociaż jak już masz taki dom, to…chciałbym być Twoim znajomym.

Zdrowe, pozytywne samopoczucie to więcej niż tylko chwilowa radość, to stan, w którym czujesz się dobrze zarówno na ciele, jak i na duszy. Ale jak to osiągnąć, nie wydając przy tym fortuny? Czy jest możliwe, żeby pozbyć się smutku, goryczy, apatii za pomocą prostych, domowych sposobów? Oczywiście, że tak! Sam przecież jestem na tym najlepszym dowodem. I chwała dopiero co przemarzniętemu fioletowemu ogórka w słoiku za to!

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, twoje samopoczucie i humor ulegną znacznej poprawie.

Co poprawia nastrój w domu?

Wiesz, już sama myśl o tym, że istnieje sposób na polepszenie nastroju bez wychodzenia z domu, to wręcz wspaniała wiadomość. Nie trzeba mi się martwić, że zapomnę włożyć spodnie zanim wyjdę na zewnątrz.

Ale co może poprawić nasz nastrój w domowym zaciszu?

 1. Muzyka – to cudowne narzędzie, które potrafi zmieniać nasze samopoczucie. Czy to nie jest piękne, kiedy po ciężkim dniu wracasz do domu, włączasz ulubioną piosenkę i nagle czujesz, że wszystkie problemy zostają za drzwiami?
 2. Zdrowe jedzenie – wiem, wiem, to brzmi jak typowe poradniki ‘Zdrowe życie’, ale uwierz mi, działa! Widziałem różnicę między junior po pizzy z podwójnym serem a junior po sałatce – ten pierwszy zazwyczaj przez cały dzień walczy ze snem, a ten drugi jest jak Energizer Bunny, nie do zatrzymania.
 3. Hobby – nie ma nic lepszego do poprawy nastroju niż zanurzenie się w ulubionej aktywności. A kto powiedział, że w domu nie można zbudować modelu statku w butelce albo zrobić sobie domowego spa z bąbelkami i świecami dookoła wanny?
 4. Wreszcie śmiech! To zapewne najprostszy i najskuteczniejszy domowy sposób na polepszenie samopoczucia!

Pamiętaj jednak, że to nie jest wyścig. Nie zmuszaj się do niczego – poprawa samopoczucia to proces, czasami wystarczy ciepła kąpiel, dobry film i…kubek kakałka? A nie, przepraszam, to mój stary paragraf o kawiarniach, gdzie podają kawę z odchodów zwierząt. Gdybyś był ciekawy, nie próbowałem.

Teraz, kiedy już wiemy, co może poprawić nasz nastrój w domowym środowisku, pora przejść do konkretów. Ale o tym powiem więcej w następnym rozdziale.

10 domowych sposobów na poprawienie samopoczucia

 1. Słuchanie ulubionej muzyki – to tak jakby mieć w swojej kieszeni małego czarodzieja, który na zawołanie może nas przenieść w dowolne miejsce, wywołać dowolne uczucia. Podobno niektóre dźwięki mają zdolność do wpływania na nasze mózgi w taki sposób, że automatycznie poprawiają nasze samopoczucie. Co tu dużo mówić, muzyka to najkrótsza droga do serca. A serce szczęśliwe, to i człowiek szczęśliwy!
 2. Jedz zdrowo – Jestem pewny, że masz ulubione, zawsze poprawiające humor jedzenie. Moim jest gotowany na parze brokuł. A Ty co, śmiejesz się ze mnie? Zen mnie nie opuszcza, przyjacielu, ale brokuł to takie małe drzewko, które się je i od razu czujesz, jak siły wracają, niesamowite!
 3. Czytaj książki – Wiesz, przyjacielu, trudno znaleźć coś bardziej relaksującego niż dobrą książkę. Gdy jesteś smutny, albo po prostu znudzony, zawsze jest możliwość ucieczki do innego świata.
 4. Ćwiczenia fizyczne – Może nikt nie chce tego słyszeć, ale ćwiczenia są doskonałe dla poprawy samopoczucia. Co z tego, że po cwiczeniach wyglądasz jak mokry kot, ważne, że czujesz się lepiej, prawda?
 5. Medytuj – to takie trochę jak rozmowa sam na sam ze swoim umysłem. Kiedy się nauczysz, to potrafi zdziałać cuda.
 6. Wydawaj dźwięki szczęścia – tak, przeczytałeś dobrze. Wydawanie dźwięku to potężna technika relaksacyjna. Ja zazwyczaj wydaję taki “hmrrr” jak kot który jest szczęśliwy. Ale to tylko przykład, możesz tworzyć dowolne dźwięki, które poprawiają twój nastrój.
 7. Pisarstwo – Ikhh, pisarstwo, stary mój wróg. Ale naprawdę działa, mogę na to dać głowę!
 8. Gotowanie – gotowanie jest jak mini podroz do innego kraju. Doświadczasz nowego smaku, różnych składników, dań, przypraw. To niemal jak uczestniczenie w festiwalu kulinarnym w swoim własnym domu!
 9. Sprzątanie – wbrew pozorom, sprzątanie to jeden z najlepszych domowych sposobów na poprawienie samopoczucia. Po pierwsze, przyjemnie jest przebywać w czystym otoczeniu. Po drugie, podczas sprzątania możemy posłuchać audiobooków lub podcastów, co również może poprawić nasz nastrój.
 10. Prześpij się – brzmi trochę dziwnie, prawda? Ale jak pójdziesz spać wcześniej i porządnie się wyśpisz, to na pewno rano będziesz czuł się lepiej!

No i to by było na tyle. Moje 10 najważniejszych zasad, które pomagają mi każdego dnia.

Udostępnij: