Od kuchni

3 powody dlaczego obok zmywarki musisz zainwestować w zlewozmywak do swojej kuchni

zlewozmywak w kuchni

Gdy pojawiły się zmywarki, zlewozmywaki wcale nie przeszły do lamusa. W końcu te pierwsze nie mogą przejąć wszystkich funkcjonalności komory ze stali, czy też kompozytu. Jeżeli tworzysz nową kuchnię, poznaj 3 powody dlaczego obok zmywarki musisz zainwestować w zlewozmywak.

Powód nr 1: nie wszystko możesz myć w zmywarce

Nawet jeśli przygotowujesz posiłki z półproduktów i podgrzewasz, to jednak mimo wszystko potrzebujesz zlewozmywaka. Do tego wiadomo, że najlepsze do krojenia są deski drewniane i bambusowe, które nie nadają się do mycia w zmywarce, bowiem z czasem będą pękać. Są też inne naczynia i akcesoria, które do zmywarki się nie nadają i należy je myć w zlewozmywaku. Mowa choćby o srebrnych sztućcach. Wiele osób zastanawia się, czym czyścić srebro? Oczywiście sprawdzą się dedykowane środki, ale i liczne domowe sposoby, niemniej jednak odpowiednie mycie sztućców i ich składowanie może sprawić, że srebro nie będzie szybko czarniało i nie pojawią się na nim inne plamy.

Sztućce czy patery srebrne trzeba myć ręcznie w zlewozmywaku i trzymać z dala od pozłacanej zastawy czy innych metalowych akcesoriów. Obecnie większość osób segreguje odpady. W przypadku słoików z etykietami przed ich wyrzuceniem należy je umyć. Oczywiście pokrywka i słoik trafiają do osobnych pojemników. Nie można wkładać słoika z etykietą do zmywarki, bo można zapchać filtr. Najlepiej włożyć je do zlewozmywaka, zamoczyć w wodzie z dodatkiem sody, a po kilku godzinach przemyć płynem. Etykieta sama odpadnie i możesz ją wyrzucić do zmieszanych śmieci, a słoik albo wykorzystasz na przetwory albo wyrzucisz.

Ponadto ze zlewozmywaka musisz korzystać gdy masz ręcznie malowane kubki, miedziane garnki, kryształowe kieliszki. Te ostatnie są kruche i mogą popękać. W zlewozmywaku powinno się myć także noże, gdyż myte w zmywarce szybko się tępią. O drewnie już wspominaliśmy. Warto jeszcze podjąć temat plastiku. Ze względu na wysoką temperaturę i możliwość odkształceń pod jej wpływem oraz fakt, ze może uwalniać szkodliwe substancje, trzeba z reguły plastikowe naczynia myć ręcznie, chyba że producent dopuszcza taką możliwość i gwarantuje bezpieczeństwo. Ręcznie najlepiej myć także termosy, żeliwne patelnie, aluminiowe garnki, tarki metalowe i praski, które nie są wykonane ze stali nierdzewnej.

Powód nr 2: przygotowywanie posiłków nie jest możliwe bez odpowiedniego zlewu

Chcesz przygotować obiad, przyjęcie dla kilku osób albo upiec ciasto? Zlewozmywak w każdy przypadku będzie niezbędny. Dzięki niemu napełnisz garnki, umyjesz warzywa i owoce, czy też mięso przed zmieleniem. Woda w kuchni jest nam niezbędna przy przygotowaniu zup, sosów. Dzięki zlewozmywakowi łatwo napełnisz wazon czy czajnik oraz pozostawisz umyte naczynia do przeschnięcia. Warto zatem zdecydować się na model dwukomorowy lub półtorakomorowy. Jakie zlewozmywaki kuchenne warto wybierać? Bardzo dobrze sprawdzają się zlewozmywaki z konglomeratu, które są trwałe i odporne na uszkodzenia. Można też postawić na zlewozmywaki kuchenne ze stali, które także posłużą na długi czas. Świetnie sprawdzą się ergonomiczne zlewozmywaki Grohe, które można dopasować do każdej kuchni, są łatwe w montażu i wyposażone w automatyczny zestaw odpływowy. Dzięki nim praca w kuchni jest jeszcze przyjemniejsza.

Powód nr 3: oczyścisz naczynia z resztek, z którymi nie poradzi sobie zmywarka

Oczywiście zlewozmywak sprawdzi się, gdy pozostawisz nieopłukane naczynia na dłużej i będzie trzeba je namoczyć w celu usunięcia tłuszczu czy innych zanieczyszczeń. Zlewozmywak ułatwia też usunięcie resztek z talerza, które można potem łatwo wyrzucić dzięki zastosowaniu korka. Zmywarka często nie radzi sobie z zaschniętymi plamami, dlatego również z tego powodu dobry zlewozmywak to must have w Twojej kuchni.

Udostępnij: