Dzieciowo

W jakim wieku posłać dziecko do przedszkola?

Dzieci w przedszkolu z opiekunką

Posłanie dziecka do przedszkola to decyzja, która czeka każdego rodzica, mimo nieuchronności tej decyzji wielu rodziców przez długi czas waha się, czy ich dziecko jest gotowe rozpocząć przygodę z przedszkolem. Według ekspertów samo bazowanie na sztywnych kategoriach wiekowych nie musi być najlepszym rozwiązaniem.

Posłanie dziecka do przedszkola to decyzja, która czeka każdego rodzica, mimo nieuchronności tej decyzji wielu rodziców przez długi czas waha się, czy ich dziecko jest gotowe rozpocząć przygodę z przedszkolem. Według ekspertów samo bazowanie na sztywnych kategoriach wiekowych nie musi być najlepszym rozwiązaniem. Przyjrzyjmy się bliżej jakie kwestie należy barć pod uwagę, decydując się na wysłanie dziecka do przedszkola. Czy tylko wiek jest tu wyznacznikiem? W poniższym artykule rozwiejemy wszystkie wątpliwości.

W jakim wieku powinno się posłać dziecko do przedszkola?

Na to pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi, każde dziecko dojrzewa inaczej i w różnym wieku osiągają dojrzałość niezbędną do prawidłowego przystosowania się do przedszkola. W wyjątkowych przypadkach w przedszkolach możemy spotkać dzieci, które mają dopiero 2,5 roku, a już wykazują wszystkie zachowania niezbędne do aklimatyzacji. W takich sytuacjach decyzje o przyjęciu dziecka musi wyrazić dyrektor placówki na podstawie rzeczowych argumentów. Z kolei czasami dzieci po piątym roku życia mają problem z pójściem do przedszkola, co nie jest żadnym powodem do niepokoju, po prostu każde dziecko dojrzewa indywidualnie i sam wiek nie powinien decydować o pójściu do przedszkola.

Jak rozpoznać, że dziecko jest gotowe do zostania przedszkolakiem?

Same kryteria wiekowe należy zdecydowanie odrzucić, lepiej skupić się na samym zachowaniu dziecka i jego zdolnościach adaptacyjnych. Sam moment zostawianie dziecka z obcymi ludźmi może być niezwykle istotny. Jeśli dziecko jest przyzwyczajone do zostawania pod opieką różnych ludzi takich jak dziadkowie czy opiekunka to jest duża szansa, że nie zaniepokojone w momencie zostawienia go w przedszkolu. Ważna jest też integracja z rówieśnikami, dziecko gotowe do zostania przedszkolakiem powinno być przyzwyczajone do obecności rówieśników i naturalnie szukać z nimi kontaktu, można to zaobserwować choćby na placu zabawa. Dziecko, które udaje się do przedszkola, powinno wykazywać minimum samodzielności w podstawowych czynnościach. Samodzielne spożywanie pokarmu i umiejętność korzystania z toalety może nie tylko ułatwić opiekę nad dzieckiem, ale wzmocni też jego pewność siebie na tle grupy.

Po czym poznać, że dziecko zbyt wcześnie rozpoczęło przygodę z przedszkolem?

W niektórych sytuacjach możemy zaobserwować niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o przedwczesnym posłaniu dziecka do przedszkola. Mogą o tym świadczyć objawy takie jak:

  • brak kontaktu z rówieśnikami
  • odmowa spożywania jedzenia
  • zdenerwowanie i oznaki stresu po pozostawieniu dziecka w przedszkolu
  • wyraźne oznaki niepokoju przed pójściem do przedszkola

Wiele z tych symptomów może być spowodowane sytuacjami niezależnymi od dziecka. Problemy z aklimatyzacją w przedszkolu są szczególnie częste, wśród dzieci, których rodzice są w trakcie rozwodu lub jedno z nich zmarło. Przebyte choroby i leczenie szpitalne również ma negatywny wpływ na dzieci, które mają zostać wysłane do przedszkola. W każdym z tych przypadków należy podjąć indywidualną decyzję o gotowości dziecka do rozpoczęcia przygody z przedszkolem.

Co zrobić, żeby ułatwić dziecku aklimatyzacje w przedszkolu?

W celu ułatwienia całego procesu możemy rozpocząć przygotowania dziecka do rozpoczęcia edukacji przedszkolnej. Ważny jest stały kontakt z rówieśnikami i przyzwyczajenie dziecka do opieki innych osób. Możemy w ramach przygotowań częściej zostawiać dziecko z dziadkami lub pod opieką opiekunki. W całym procesie pomocne również będzie nauczenie dziecka podstawowych czynności fizjologicznych, nie tylko ułatwi to opiekę nad dzieckiem, ale również zbuduje jego pewność siebie.

Prywatne przedszkole Bambini
ul. Mazowiecka 6
60-617 Poznań
tel. 61 841 11 46
https://www.bambini.com.pl/

Udostępnij: