Wszystko i nic

Rodzaje soczewek kontaktowych – poznaj wszystkie

Soczewki

Rodzaje soczewek kontaktowych są różnorodne. Faktem jest, że zasada działania jest taka sama, jak w przypadku stosowania okularów. Mają one za zadanie poprawić ostrość widzenia danej osoby za pomocą kierowania światła na siatkówkę oka. Soczewki kontaktowe użytkownik umieszcza na powierzchni gałki ocznej. Największe atuty wiążą się z tym, że można skorygować nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm i prezbiopię. Przyjrzyjmy się temu, jakie rodzaje soczewek są najbardziej znane. Jak dokonać wyboru? O czym trzeba wiedzieć?

Rodzaje soczewek

Podział obejmuje bardzo często rodzaje soczewek ze względu na częstotliwość wymiany. W tym wypadku wyróżnić można:

  • Soczewki kontaktowe jednodniowe – jak nazwa wskazuje, są stosowane przez jeden dzień. Zakładamy je rano, a wieczorem wyrzucamy.
  • Soczewki kontaktowe miesięczne – można je stosować przez dłuższy czas. Konieczna jest czyszczenie soczewek i umieszczenie ich w specjalnym pojemniku z płynem. Po upływie miesiąca wymieniamy je na nowe.

Soczewki kontaktowe dobrać można zgodnie ze swoim stylem życia i swoimi potrzebami.

Niezawodne soczewki kontaktowe

Faktem jest, że rodzaje soczewek wskazują także na podział ze względu na wadę wzroku. W tej sytuacji stosuje się soczewki kontaktowe do korekcji astygmatyzmu, prezbiopii lub krótkowzroczności/nadwzroczności.

Astygmatyzm

Astygmatyzm polega na tym, że mamy trudności z ostrym widzeniem na każdą odległość. Najlepszym rozwiązaniem są tutaj soczewki toryczne, które korygują astygmatyzm i pozwalają na poprawne skupianie się światła na siatkówce.

Krótkowzroczność lub nadwzroczność

Krótkowidz ma problem z wyraźnym widzeniem na dalekie odległości. Z kolei przy nadwzroczności mamy kłopoty z ostrym widzeniem z bliska. Każde z tych schorzeń wymaga korekcji. Odpowiednie soczewki kontaktowe pozwolą zachować komfort życia.

Prezbiopia

Prezbiopia jest zjawiskiem, które powszechnie występuje u osób powyżej 40. roku życia. Utrudnione jest ostre widzenie z bliska, zwłaszcza przy kiepskim świetle. Wieloogniskowe soczewki są ratunkiem dla takich osób.

Soczewki multifokalne

W wielu przypadkach stosuje się niezawodne soczewki multifokalne, które pozwalają na stopniowe przechodzenie z mocy do bliży podczas czytania. Co ciekawe, te rodzaje soczewek są bardzo podobne do progresywnych okularów. W jednej soczewce znajdują się różne moce, które zazwyczaj są koncentrycznie rozmieszczone. W efekcie pozwalają użytkownikowi widzieć wyraźnie z bliska i z daleka. Płynne przejście jest ogromnym ułatwieniem.

Jak dobrać soczewki kontaktowe?

W każdym przypadku soczewki kontaktowe dobieramy do wady wzroku, zgodnie z zaleceniami specjalisty. Na początku należy udać się na badanie wzroku, a następnie poszukać najciekawszych propozycji – okularów lub soczewek. Faktem jest, że coraz większą popularnością cieszą się soczewki kontaktowe. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim dają nam wygodę. Nie musimy nosić okularów, a soczewka umieszczona w oku jest niewidoczna. Nie ma zatem ingerencji w nasz wygląd.

Podsumowując warto stwierdzić, że soczewki kontaktowe to rozwiązanie, które ułatwia życie i daje komfort. Wiele osób z powodzeniem zamieniło okulary na soczewki.

Udostępnij: