Dzieciowo

USG połówkowe – kiedy wykonać i jak przebiega badanie?

USG połówkowe, jak sama nazwa wskazuje, przeprowadza się około połowy ciąży, czyli w okolicach 20 tygodnia – w drugim trymestrze ciąży. To jedno z najważniejszych badań przeprowadzanych w trakcie ciąży, dlatego każda przyszła Mama powinna je obowiązkowo wykonać.

Czym jest USG połówkowe?

Badanie ultrasonograficzne w połowie ciąży przeprowadza się przez powłoki brzuszne, wykorzystując do tego aparat ultrasonograficzny wraz z sondą. Tego USG nie wykonuje się dopochwowo, co zdarza się jeszcze czasami na etapie wcześniejszych badań USG.

Badanie trawa około 15-20 minut. W tym czasie lekarz dokonuje oceny budowy anatomicznej płodu, płynu owodniowego, rozwoju łożyska.

USG połówkowe najlepiej wykonać między skończonym 20 tygodniem a 22 tygodniem – wielkość dziecka na tym etapie zmienia się bardzo szybko.

Jak przebiega badanie?

Badanie powinno być wykonane przez lekarza specjalistę. Badanie USG połówkowe nie wymaga od Pacjentki większego przygotowania, rekomendowane jest jedynie nieopróżnianie pęcherza bezpośrednio przed badaniem. Badanie wykonywane jest przez powłoki brzuszne, co sprawia, że jest bezbolesne. W zależności od samopoczucia przyszłej mamy – może wywoływać delikatny dyskomfort, jednak jest to badanie w pełni bezpiecznie i nieinwazyjne dla kobiety oraz płodu.

Co widać na USG połówkowym?

Na USG połówkowym lekarz może bardzo dokładnie ocenić anatomię płodu. Dziecko w 18 tygodniu ciąży waży 250 gram, z kolei w 22 tygodniu aż 500 gram. 20 tydzień to również okres, w którym powstają połączenia nerwowe między mózgiem a mięśniami.  Odpowiedni stopień rozwoju dziecka na tym etapie ciąży umożliwia wykrycie rozszczepu kręgosłupa lub innych nieprawidłowości w jego budowie, bezmózgowia, wytrzewienia, przepukliny pępowiny, czy przepony. Widoczne są również wady serca, nerek, czy płuc. Lekarz ponownie przygląda się płodowi pod kątem wystąpienia aberracji chromosomowych (zespołu Downa, Edwardsa, Turnera).

Co zawierają wyniki USG połówkowego?

Na wynikach badań możecie się spodziewać takich parametrów jak: obwód główki płodu, wymiar dwuciemieniowy, szerokość móżdżka, zbiornik wielki mózgu, fałd karkowy, długość kości udowej, obwód brzuszka, długość kości ramiennej. Dzięki dokładnemu obrazowi przyszła Mama może być spokojna o zdrowie swojego Maleństwa.

Udostępnij: