Wszystko i nic

Jak oszczędzać prąd? Proste porady na zmniejszenie rachunków za prąd

Pieniądze na prąd

Podwyżki cen pojawiały się już od wielu lat. Ceny żywności niemalże regularnie rosną w górę, ceny nieruchomości wahają się, a zmiany zaczynają przekładać się również na inne dobra. Ceny energii również przestaną stać w miejscu. Obecnie wiele dostawców energii ma zamiar wprowadzić znaczne zmiany, które wpłyną na budżet domowy każdego Polaka. Jakich zmian należy się spodziewać oraz czy będą one trwałe? Warto się tego dowiedzieć.

Podwyżki prądu – co nas czeka?

Podwyżki prądu są nieuniknione. Niezależnie od tego, jakiego dostawcę prądu się wybierze lub wybrało od nowego roku, rachunki będą znacznie większe. Stąd bardzo zasadne jest pytanie, które brzmi: jak oszczędzać prąd?

Kiedy będą podwyżki prądu?

Niektórzy dostawcy mają zamiar wprowadzić podwyżki jeszcze przed końcem 2022 roku. Ceny mogą stać się zatem sporym obciążeniem dla osób, które już wcześniej nie posiadały zbytniej nadwyżki pieniężnej na koniec miesiąca. Jak zapowiadają prognozy, podwyżki mogą zakładać nawet dwukrotnie wyższe stawki miesięczne, niż w roku 2021.

Taka zamiana nie bierze się oczywiście znikąd. Wpływ na taki stan rzeczy ma wiele czynników, jednym z ważniejszych jest na pewno wojna na Ukrainie, które została spowodowana przez Rosję. Warto tutaj do tego dodać, że obciążone zostają nie tylko polskie domostwa, ale też firmy. Każde przedsiębiorstwo będzie musiało liczyć się z koniecznością zapłacenia wyższych rachunków.

Czy taka sytuacja ma miejsce tylko w kraju? Oczywiście nie. Jak nie ciężko się domyślić taka sytuacja ma miejsce również za granicą, w państwach ościennych. W Niemczech mieszkańcy również mogą spodziewać się wzrostu stawek. Zmiany te wpłyną na gospodarkę każdego kraju, nie tylko Polski.

Urząd Regulacji Energetyki otrzymał także stosowane wnioski od sprzedawców energii, które mówią o zmianie taryf. Warto przygotować się na zmiany stawek energii i dowiedzieć się, jak można oszczędzać energię elektryczną w swoim własnym domu.

Na czym oszczędzać prąd?

Oszczędzanie prądu to zagadnienie, które w obecnych czasach ciekawi oraz obchodzi każdego. Jest to bowiem realny sposób na zapewnienie sobie ciągłości finansowej, a nawet daje ono możliwość stworzenia oszczędności. Jak więc oszczędzać prąd w domu? Czy są sprawdzone sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej? Oczywiście, że tak!

Proste triki na oszczędność energii elektrycznej w domu

Warto przypomnieć sobie stare, ale sprawdzone metody na oszczędność zyżycie energii elektrycznej. W domu powinno się wyłączać światło w tych pomieszczeniach, w których się obecnie nie przebywa. To samo dotyczy urządzeń, z których się nie korzysta.

Obecnie wiele osób nie zwraca uwagę na to, czy ładowarka na przykład do telefonu znajduje się w prądzie, czy też na telewizor, który pozostaje włączony, mimo że tak naprawdę nikt go nie ogląda.

Warto tutaj również dodać, że opłacalne może być wymienienie starych urządzeń, które posiadają bardzo niekorzystną klasę energetyczną, na przykład E. Urządzenia, które mieszczą się w standardzie energetycznym A+ i wyżej, sprawdzą się w codziennym użytku, który będzie też bardziej ekonomiczny.

Jak obniżyć koszty zużycia prądu?

Obniżenie kosztów za prąd wiąże się bezpośrednio z mniejszym zużyciem prądu. Warto więc skupić się na jego mniejszym zużyciu. Osoby, które mieszkają w domkach jednorodzinnych, mogą zaoszczędzić nieco, jeśli wyłączą oświetlenie na zewnątrz.

Wiele osób lubi oświetlać swoje podwórko nawet nocą, jednak nie zawsze jest to konieczne. Pozostawienie oświetlenia na całą noc, może w skali rocznej wygenerować sporo nowych kosztów. Zasada ta ma zastosowanie, nawet jeśli użyte zostaną żarówki energooszczędne. Warto tutaj również nadmienić, że jeszcze nie w każdym domostwie są one obecne.

Co daje nam oszczędzanie energii?

Niższe rachunki to jedna z pierwszych korzyści, jakie wynikają z oszczędzania energii. Jednak warto także zwracać uwagę na pośredniego korzyści. Środowisko również na tym zyska.

Osoby, które aktywnie będą oszczędzać energię elektryczną, doczekają się więcej gotówki w swoim portfelu. Nie jest również przesądzone, że w przyszłości ceny z powrotem nie spadną. Możliwe jest, że sprzedawcy energii jeszcze kiedyś zaoferują na powrót na niższe ceny. Jednak obecnie należy przyszykować się na ich podwyżkę.

Co pobiera dużo prądu w domu?

Dużo energii elektrycznej pobierają te rzeczy, które działają całą dobę. Lodówka jest jedną z nich. Mimo że nie można jej wyłączyć, to jednak warto mieć świadomość, że to właśnie one jest dość wymagająca.

Większe zużycie prądu notuje się jednak w przypadku piekarnika. W jego przypadku zużycie prądu może być wyższe, choć nie każdy korzysta z niego równie często.

Zmywarka to także urządzenie, które potrafi zużyć dość dużo prądu, choć potrafi znacznie zaoszczędzić wodę.

Warto tutaj także zwrócić uwagę na tryb uśpienia w przypadku urządzeń elektronicznych. Kolejną pułapką są ładowarki pozostawione w gniazdku. Nawet one mogą pobierać sporo prądu.

W trakcie okresu letniego koszty mogą generować za to klimatyzacje oraz wiatraki, czy nawet nawilżacze powietrza. Warto korzystać z nich z umiarem oraz przy zamkniętych oknach.

I rzecz prosta i tania – wymień żarówki na żarówki energooszczędne. To podstawa w oszczędzaniu prądu – rzecz bardzo prosta, niedroga we wdrożeniu i dająca efekty przez bardzo długi czas. Tam gdzie możesz korzystaj z naturalnego światła, które nie tylko jest darmowe ale i zdrowsze dla naszych oczu.

Udostępnij: