Od kuchniWszystko i nic

Czym czyścić srebro?

Srebrne sztućce

Srebro jest jednym ulubionych metali, które towarzyszą nam na co dzień. Tworzy się z niego nie tylko piękna biżuterię, ale również naczynia, sztućce czy ozdoby. Wymaga ono od nas starannej pielęgnacji, ponieważ z czasem na srebrze pojawia się ciemny nalot. Na szczęście istnieje wiele prostych domowych sposobów, za pomocą których przywrócisz blask wszystkim przedmiotom wykonanym ze srebra.

Skąd się bierze nalot na srebrze?

Nalot na srebrze nie jest niczym nadzwyczajnym, może powstać na każdym przedmiocie wykonanym z tego materiału. Dzieje się tak, ponieważ zachodzi reakcja chemiczna pomiędzy srebrem a siarką, która jest obecna w powietrzu. Na skutek wiązania atomów siarki i srebra powstaje siarczek srebra, którego cząsteczki mają ciemną barwę.

Dlatego srebro traci swój pierwotny połysk i zmienia naturalną barwę. Na szczęście istnieje kilka skutecznych metod, aby cofnąć ten proces.

Czym czyścić srebro?

Do wyczyszczenia srebra można użyć gotowych środków, które można nabyć na przykład w sklepach z biżuterią. Ale można użyć do tego również środków, które już mamy w swoim domu, lub możemy je zakupić pobliskim sklepie.

Co jest dobre do czyszczenia srebra?

Do przeprowadzenia czyszczenia srebra można użyć bardziej domowych produktów – pasty do zębów (delikatnej, bez drobinek), soli, sody, octu, coli, folii aluminiowej, soku z cytryny i szarego mydła, spirytusu a nawet piwa.

Jak wyczyścić srebro z czarnego nalotu?

Aby oczyścić srebro z czarnego nalotu za pomocą dedykowanego do tego środka, należy zanurzyć czyszczony element w płynie na kilka sekund bądź przetrzeć go tkaniną zwilżoną płynem. Dostępne są także jednorazowe gaziki nasączone płynem do czyszczenia.

Jak usunąć nalot ze srebra?

Jeżeli chcemy wyczyścić srebro domowymi sposobami, możemy użyć do tego wymienionych wcześniej produktów. Jak je zastosować? Jedną z bardziej skutecznych metod do domowego czyszczenia srebra jest ta, z wykorzystaniem folii aluminiowej. Wymaga trochę więcej czasu niż inne sposoby, ale przynosi doskonały efekt. Aby wyczyścić w ten sposób srebro należy przygotować szklaną miskę i wyłożyć ją folią aluminiową.  W osobnym naczyniu wymieszać ze sobą 2 szklanki gorącej wody, 0,5 szklanki octu, 2 łyżki soli kuchennej i 2 łyżeczki sody oczyszczonej. Gdy połączymy składniki, roztwór należy przelać do wcześniej przygotowanej miski i włożyć do niego przedmioty ze srebra, które wymagają czyszczenia. Muszą one przebywać w roztworze do czasu, aż woda zrobi się chłodna, a nalot osadzi się na folii aluminiowej. Po wyciągnięciu należy wypolerować srebro.

Pastę do zębów należy nałożyć na czyszczony przedmiot i po kilkunastu minutach dokładnie wypłukać. Można wykonać roztwór z octu i sody (na jeden litr wody łyżka sody oraz łyżka octu). Składniki należy ze sobą wymieszać i zanurzyć w nich srebro na 15 minut, po czym należy je przepłukać pod bieżącą wodą, wysuszyć i wypolerować.

Do czyszczenia można wykorzystać również samą sodę – rozpuścić całe jej opakowanie w gorącej wodzie i zanurzyć srebrne przedmioty w roztworze na kilka minut, po czym przedmioty należy przepłukać, wysuszyć i wypolerować. Jeżeli mamy w domu colę lub spirytus, to można w nich umieścić srebrną biżuterię na kilka godzin, nie dłużej niż 12. Płyny te wnikają dokładnie we wszystkie zakamarki, dzięki czemu nie będzie już potrzebne dodatkowe ręczne czyszczenie. Podobnie sytuacja wygląda z piwem, jednak po tym zabiegu srebro należy dokładnie wypłukać.

Jeżeli zabrudzenia nie są zbyt duże do czyszczenia sprawdzi się szare mydło i sok z cytryny. Kostkę mydła należy włożyć do miski z ciepłą wodą i sokiem z połowy cytryny, do takiego roztworu dodać srebro na około 15 minut, następnie je osuszyć i wypolerować.

Istotną sprawą podczas czyszczenia srebra jest to, aby nie używać metalowych misek, tylko te, które wykonane są ze szkła lub plastiku

Jak usunąć zielony nalot ze srebra?

Zielony nalot na srebrze jest trudniejszy do usunięcia, ale to nie oznacza to, że niemożliwy. Należy w tym wypadku zastosować mocniejszych stężeń roztworów. Ponownie najskuteczniejszym sposobem jest zastosowanie folii aluminiowej, należy wyłożyć nią szklaną miskę.

Następnie wlać jeden litr gorącej wody i wymieszać z pięcioma łyżkami soli. Zamoczyć biżuterię na kilka minut, po czym wyciągnąć i umyć w wodzie z mydłem. Po myciu srebro należy dokładnie osuszyć i wypolerować. W przypadku zielonego nalotu może sprawdzić się także sok z cytryny, wystarczy zanurzyć w nim zabrudzone przedmioty na kilka minut, po czym opłukać, wysuszyć i wypolerować.

Jak zapobiegać zabrudzeniom srebra?

Aby utrzymywać srebrne przedmioty jak najdłużej w dobrej formie, należy przestrzegać kilka zasad. Nie należy go przechowywać razem ze złotem ani innymi metalami szlachetnymi. Najlepiej, gdy każdy element jest przechowywany oddzielnie. Warto też zakładać srebrną biżuterię jak najczęściej, wtedy dłużej będzie cieszyć oczy pięknym kolorem i blaskiem.

Udostępnij: