Rubin – kamień szlachetny o niezwykłych właściwościach. Poznaj je

Rubin jest jednym z bardziej pożądanych kamieni szlachetnych stosowanych w jubilerstwie i sztuce. Jego żywa barwa kojarzona jest z energią i siłą. Przypisywane są mu także właściwości lecznicze. Warto zatem poznać jego znaczenie. Rubin właściwości Bowiem ma nie tylko estetyczne, ale i według niektórych także magiczne.
Spis treści:
- Rubin właściwości fizyczne
- Znaczenie rubinu
Rubin właściwości fizyczne
Rubin – kamień szlachetny stosowany głownie w jubilerstwie i sztuce. Nazywany jest królem klejnotów. Używany przez człowieka ze względu na swoje właściwości fizyczne, ale niejednokrotnie także ze względu na przypisywane mu znaczenie i właściwości magiczne.
Rubin właściwości fizyczne i chemiczne:
- stanowi trójtlenek glinu z dodatkiem jonów chromu;
- jest bardzo twardym kamieniem szlachetnym – 9 w skali Mohsa;
- ma czerwoną barwę (od różu po burgund), a najcenniejsze są odmiany czerwieni karminowej czy też czerwieni gołębiej krwi;
- jego kolor wynika z zawartości chromu;
- jest odporny na mechaniczne uszkodzenia;
- po szlifowaniu ma szklisty połysk;
- naturalnie występują w nim różne inkluzje;
- zmienia barwę w zależności od tego, pod jakim kątem pada na niego światło;
- ma niski współczynnik rozszerzalności cieplnej.
Dzięki swoim właściwościom rubin jest wykorzystywany nie tylko jako ozdoba, ale także w łożyskach zegarków czy narzędziach ogniotrwałych. Ponadto używa się go przy tworzeniu narzędzi pomiarowych w ich trzpieniach współrzędnościowych, ponieważ jest bardzo twardy i charakteryzuje się niską rozszerzalnością cieplną. Oprócz tego bywa noszony przez ludzi ze względu na właściwości ezoteryczne, jakie rzekomo posiada rubin. Kamień szlachetny może bowiem przyciągać nas nie tylko swoim wyglądem, ale też magicznymi historiami.
Znaczenie rubinu
Rubin znaczenie swe zaznacza od wieków. Wspomina o nim nawet Pismo Święte, ukazując go jako najcenniejszy kamień szlachetny. Był on również najbardziej pożądanym klejnotem wśród władców na całym świecie. Do dzisiaj także jest symbolem czterdziestej rocznicy ślubu – tzw. rubinowych godów.
Rubin właściwości lecznicze mu przypisywane:
- pomaga regulować poziom glukozy we krwi;
- poprawia krążenie krwi i wzmacnia serce;
- oczyszcza krew;
- łagodzi bóle reumatyczne i miesiączkowe;
- sprzyja szybszemu zwalczaniu infekcji;
- łagodzi stany depresyjne;
- zmniejsza odczucie zmęczenia;
- wzmacnia odporność organizmu.
Oczywiście rubin nie może być traktowany jak lek, ale zapewne noszenie kamienia o intensywnej barwie poprawia nasz nastrój i kieruje myślenie na pozytywne tory. Przypisywane mu możliwości lecznicze wiążą się bardziej z duchowością i wiarą w jego moc niż z medycznymi aspektami. Jednakże przez stulecia uważano, że chroni on przed różnymi chorobami, usuwa smutek i dodaje sił.
Rubin – znaczenie magiczne:
- dodaje energii i witalności;
- pobudza do działania;
- wzmacnia siłę i stałość uczuć;
- dodaje odwagi i siły, rozwijając zdolności przywódcze;
- symbolizuje miłość, namiętność i rozkosz;
- przywraca wiarę i optymizm;
- popycha do poszukiwania szczęścia i je przyciąga;
- sprzyja mądrości życiowej, a przede wszystkim finansowej;
- przyciąga dobrobyt i pomaga utrzymać bogactwo;
- harmonizuje siłę wewnętrzną.
Rubin jest kamieniem, który przypisuje się szczególnie osobom urodzonym w lipcu, czy też spod znaku Barana, Lwa albo Skorpiona. Ponadto obdarowuje się nim ukochane osoby, np. w pierścionku zaręczynowym, a także bliskich świętujących 15tą lub 40tą rocznicę ślubu.
Podsumowując rubin właściwości ma przypisywanych wiele. Ze względu na jego barwę uznaje się go za kamień siły, odwagi i miłości. Niezależnie jednak od tego, czy wierzymy w jego magiczne możliwości, jest on pożądanym kamieniem szlachetnym o wspaniałym wyglądzie i wyjątkowej trwałości.