Wszystko i nic

Olej lniany – zastosowanie, właściwości lecznicze, dawkowanie

Jednym z bardzo wartościowych tłuszczy roślinnych jest olej lniany. Właściwości lecznicze zawdzięcza on przede wszystkim dużej zawartości witaminy E i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Są to m.in. kwas alfa-linolenowy z grupy omega-3 oraz linolenowy, należący do kwasów omega-6. Olej lniany zastosowanie ma szerokie, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne (na skórę i włosy). Warto więc poznać jego właściwości i wiedzieć jak go stosować.

Spis treści:

 • olej lniany zastosowanie
 • Dawkowanie oleju lnianego
 • właściwości oleju lnianego

Olej lniany zastosowanie

Bardziej znane jest stosowanie olei jako dodatek do potraw lub tłuszcz do smażenia. W czasie podgrzewania jednak wiele z nich traci sporą część wartościowych składników. Dlatego też lepsze jest picie oleju lnianego w celach leczniczych, dodawanie go do potraw na zimno, a także stosowanie bezpośrednio na skórę czy włosy.

Olej lniany zastosowanie:

 • doustne – picie oleju lnianego pozwala na poprawę ogólnej kondycji i samopoczucia, ponieważ ma on m.in. pozytywny wpływ na procesy trawienia, pracę układu krwionośnego i nerwowego, a także reguluje poziom cholesterolu czy hormonów we krwi. Ponadto ma on zastosowanie kulinarne – stanowi aromatyczny dodatek do wielu potraw.
 • zewnętrzne – wykorzystuje się olej lniany w kosmetyce, by poprawić kondycję włosów i skóry. Najczęściej służy on do olejowania włosów wysoko- lub średnioporowatych, ale świetnie sprawdza się też do nawilżania skóry, w tym skóry głowy. Można go nanosić bezpośrednio lub dodawać do kremu/balsamu.

Dawkowanie oleju lnianego

Wybierając olej lniany, warto zwrócić uwagę na to by był on nierafinowany i tłoczony na zimno, bez utrwalaczy czy konserwantów. Jego właściwości lecznicze zależą bowiem w głównej mierze od składników wrażliwych na działanie światła, temperatury i powietrza. Należy też odpowiednio go przechowywać – w miejscu zacienionym o temperaturze do 10°C i zużyć do trzech miesięcy od wytłoczenia oraz miesiąca od otwarcia.

Olej lniany – dawkowanie:

Nie ma ściśle określonej dawki do spożycia, jednak zazwyczaj jest to 1-3 łyżek oleju dziennie dla osoby dorosłej. Istnieją jednak też specjalne diety zakładające spożycie oleju lnianego budwigowego na poziomie 4-8 łyżek dziennie.

Olej lniany – przeciwwskazania:

Olej lniany jest naturalnym środkiem, który poprawia funkcjonowanie organizmu w szerokim zakresie. Przy jego spożywaniu w celach leczniczych należy jednak zachować ostrożność, ponieważ wpływa on na perystaltykę jelit oraz gospodarkę hormonalną. Szczególnie powinny więc uważać osoby cierpiące na przewlekłe biegunki i nadwrażliwość jelit oraz kobiety w ciąży. W tych sytuacjach wskazana jest konsultacja z lekarzem.

Właściwości oleju lnianego

Olej lniany zastosowanie ma dość szerokie, dzięki czemu można czerpać z jego właściwości na wiele sposobów. By jednak w pełni je wykorzystać warto rozważyć picie oleju lnianego w odpowiednich dawkach.

Olej lniany – właściwości lecznicze:

 • działa antyoksydacyjnie – przeciwdziała nowotworom, chroni przed bakteriami i wirusami, opóźnia procesy starzenia się komórek;
 • wspomaga trawienie i przyspiesza metabolizm, dzięki czemu ułatwia utrzymywanie prawidłowej masy ciała;
 • obniża poziom tzw. złego cholesterolu i zwiększa ilość tego tzw. dobrego;
 • wpływa na układ krwionośny – wzmacnia skurcz serca i rozszerza tętnice, zmniejszając ryzyko miażdżycy, zatorów, choroby wieńcowej i zawału;
 • wspomaga pracę układu nerwowego – poprawia pamięć, koncentrację i wpływa na procesy uczenia się;
 • reguluje cykl miesiączkowy i łagodzi objawy menopauzy u kobiet;
 • wspomaga leczenie przerostu prostaty u mężczyzn;
 • redukuje stany zapalne;
 • wspomaga leczenie depresji;
 • olej lniany w kosmetyce – odżywia i nawilża skórę i włosy, poprawia elastyczność skóry, ułatwia jej gojenie się, a także przywraca balans w składzie serum.

Olej lniany ma liczne właściwości pozytywnie wpływające na zdrowie i urodę człowieka. Wysoka zawartość kwasów omega-3 i omega-6 oraz witaminy E pozytywnie wpływa m.in. na kondycję włosów i skóry, na pracę układu krwionośnego, nerwowego i pokarmowego. Olej lniany zastosowanie znajduje zarówno jako dodatek do potraw czy produkt leczniczy do picia, ale także jako środek do stosowania zewnętrznego – do olejowania włosów czy nawilżania skóry.

Udostępnij: