Wszystko i nic

Jak zrozumieć małe dziecko?

Często rodzice jeszcze przed narodzeniem się ich pierwszego dziecka, zastanawiają się jak to będzie, jak mogą się przygotować i czy będą wiedzieli, jak zrozumieć małe dziecko? Nawet, gdy o to nie proszą otrzymują wiele rad od innych ludzi. Nierzadko jednak są one sprzeczne z aktualną wiedzą na temat rozwoju dzieci i nie mają nic wspólnego z dobrem zarówno dziecka, jak i rodzica. Zatem jak być dobrym rodzicem i jednocześnie dobrym dla siebie?

Spis treści:

  • Jak zrozumieć małe dziecko? Najpierw przygotuj się na rady innych
  • Słuchaj sygnałów płynących od dziecka

Jak zrozumieć małe dziecko? Najpierw przygotuj się na rady innych

Współcześni rodzice niejednokrotnie już na etapie ciąży zastanawiają się, jak być dobrą matką / jak być dobrym ojcem. Szukają informacji o rozwoju dziecka, dopytują bliskich i znajomych, na co się przygotować. Od narodzin malucha słyszą zazwyczaj też wiele rad od zupełnie obcych ludzi. Niejednokrotnie są one jednak sprzeczne ze sobą. W natłoku informacji, pocieszań i straszenia jeszcze intensywniej zastanawiają się jak być dobrym rodzicem w tym dynamicznie zmieniającym się świecie? W takiej sytuacji z pewnością warto poszukać tego, co nam odpowiada i służy naszej rodzinie. Przede wszystkim najpierw powinniśmy nauczyć się odczytywać sygnały swojego ciała, by móc dowiedzieć się, jak zrozumieć małe dziecko.

Malec to też człowiek, ale nie posiadający jeszcze wielu umiejętności. Powinniśmy również pamiętać, że tak, jak noworodek nie umie chodzić czy mówić, tak też żadne małe dziecko nie posiada zdolności do manipulacji. Kiedy dziecko płacze, to komunikuje nam swoje potrzeby. Nigdy nie robi tego w celu wymuszenia jakiejś reakcji, ale po prostu sygnalizuje dyskomfort. Dlatego też rady typu: „Zostaw go niech się wypłacze, on tylko wymusza” możemy spokojnie zignorować. Ponadto jest wiele sytuacji, w których nie ma jednej dobrej odpowiedzi i trzeba zaufać sobie i dziecku.

Nikt nam nie powinien mówić chociażby czy mamy spać z maluszkiem czy nie. Jednak warto znać możliwe konsekwencje każdego z tych wyborów i wiedzieć jak to zorganizować, by było bezpiecznie i komfortowo dla obu stron. Jeśli chcemy być blisko z dzieckiem czy mamy malucha, który ciągle budzi się w nocy, może okazać się dla nas wygodne spanie blisko lub z dzieckiem i to jest ok. Są też osoby, które nie wyobrażają sobie spania z dzieckiem i komfort osobnych łóżek, a nawet pokoi jest dla nich istotny i to też jest ok. Ważne jest by wsłuchiwać się w potrzeby dziecka, ale jednocześnie nie zapominać o sobie. Potrzebę bliskości można bowiem zaspokajać na wiele sposobów. Nie zapominajmy o sobie, bo jak być dobrą matką czy ojcem, będąc przemęczonym i sfrustrowanym?

Słuchaj sygnałów płynących od dziecka

Chcesz dowiedzieć się, jak zrozumieć małe dziecko? Przede wszystkim postaraj się je uważnie obserwować. Maluchy potrzebują nie tylko odpowiedniej ilości snu, suchej pieluszki i jedzenia. Istotny jest też dla nich kontakt z drugim człowiekiem, bliskość i czułość. Noworodki niemalże wszystko sygnalizują płaczem – ból, głód, strach, dyskomfort. Kiedy dziecko podkurcza mocno nóżki, pręży się i kręci, może oznaczać to ból brzucha. Gdy popłakuje, a na widok rodzica lub w jego ramionach się rozpogadza, pokazuje że potrzebuje uwagi i kontaktu (nie wymusza!). Nic się oczywiście nie stanie, jeśli nie będziesz od razu zaspokajać każdej jego potrzeby, ale warto wtedy dawać maluchowi do zrozumienia, że został usłyszany.

Nie musimy wybiegać z toalety, bo dziecku spadła grzechotka i płacze, ale możemy uspokoić je swoim głosem, mówiąc, że za chwilę przyjdziemy. Daje to mu poczucie bezpieczeństwa i dobry start do rozwoju samodzielności. Dziecko tym chętniej do niej dąży, im jest bardziej pewne swojej sprawczości i możliwości wpłynięcia na swoją sytuację. Początkowo to rodzic zaspokaja wszystkie potrzeby malucha, a ten je tylko sygnalizuje.

Z czasem, gdy dziecko rośnie sposoby wyrażania przez nie poszczególnych stanów zaczynają się lepiej różnicować, a obserwacja dziecka pozwala łatwiej je odczytywać. Stąd tak ważny jest czas spędzany razem.  Jeśli mężczyzna zastanawia się jak być dobrym ojcem, a kobieta jak być dobrą matką, to już duży krok ku temu by byli wystarczająco dobrymi rodzicami. Pamiętać bowiem trzeba, że nie ma ludzi idealnych, a zbytnie dążenie do perfekcjonizmu może tylko przynieść szkody.

Jeśli zastanawiasz się jak być dobrym rodzicem, pamiętaj, że dziecko potrzebuje bliskości i reagowania na swoje sygnały, ale zapewnić mogą mu to też inne osoby. Staraj się dbać zarówno o potrzeby malucha, jak i swoje. Szczęśliwi rodzice dają bowiem więcej szczęścia swoim pociechom.

Udostępnij: