Wszystko i nic

Jak wyczyścić przypalone żelazko? 8 domowych sposobów

Prasowanie dla jednych jest codziennością, a dla innych okazjonalnym obowiązkiem. Jednak większość z nas mimo, że go używa, nie do końca wie, jak dbać o żelazko. Wiąże się to niestety niejednokrotnie z tym, że zostają na nim przypalone ślady. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Spis treści:

 • Jak wyczyścić przypalone żelazko?
 • Czym wyczyścić przypalone żelazko?
 • Inne sposoby na przypalone żelazko

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Prasowanie dla jednych jest przyjemnością, a dla innych przykrym obowiązkiem, dla części z nas to codzienny rytuał, a dla innych okazjonalna czynność, lecz niemalże każdy dorosły człowiek miał z nią do czynienia. Niestety nierzadko zdarza się, że podczas prasowania dochodzi do przypalenia żelazka. Co wtedy robić? Jak wyczyścić przypalone żelazko? Co będzie potrzebne?:

 • miękka ścierka, która nie porysuje stopy żelazka;
 • patyczki higieniczne do wyczyszczenia otworów;
 • kupny środek do czyszczenia stopy żelazka lub samodzielnie przygotowana mikstura;
 • woda demineralizowana, np. przefiltrowana w dzbanku filtrującym.

Środek do czyszczenia należy nanosić na szmatkę tak, by nie zalać nim stopy żelazka przy pocieraniu. Można też namoczyć szmatkę i postawić na niej żelazko na jakiś czas, by substancja miała dłuższy kontakt z powierzchnią, co ułatwi usunięcie przypalonych plam. Z kolei nawilżone środkiem czyszczącym patyczki higieniczne pozwolą na usunięcie brudu z otworów. Po skończonym zabiegu należy przetrzeć żelazko wodą demineralizowaną, by pozbyć się resztek użytego środka.

Kiedy uda się usunąć przypalenia, warto skorzystać z porad na temat tego, jak dbać o żelazko. Lepiej bowiem zapobiegać niż usuwać plamy albo uszkodzić ubrania.

Jak dbać o żelazko:

 • do żelazka wlewaj tylko wodę demineralizowaną, np. filtrowaną;
 • regularnie czyść żelazko;
 • przecieraj stopę żelazka wilgotną ścierką przed każdym użyciem, by mieć pewność, że nie ma na nim kurzu, który mógłby się przypalić;
 • wylewaj wodę po skończonym prasowaniu;
 • prasuj możliwie najniższą temperaturą, która jest skuteczna przy danym materiale, a taki który mógłby się stopić prasuj przez bawełnianą ściereczkę.

Czym wyczyścić przypalone żelazko?

Zastanawiasz się czym wyczyścić przypalone żelazko? Możesz wybrać specjalne środki do tego przeznaczone lub skorzystać z jednego z domowych sposobów. Niejednokrotnie są one tak samo skuteczne, jak gotowe produkty, a do tego można je przygotować z łatwo dostępnych artykułów.

Pomysły na to, czym wyczyścić przypalone żelazko:

 • soda oczyszczona – trzeba zmieszać sodę z wodą filtrowaną lub destylowaną w proporcji 2:1, a następnie gotową pastę nanieść na przypalone plamy i zostawić na około 10-15 minut. Po tym czasie wystarczy zetrzeć miksturę ściereczką lub szczotką z miękkim włosiem i przetrzeć stopę żelazka wodą demineralizowaną.
 • ocet – wystarczy namoczyć szmatkę octem i przecierać nią taflę żelazka. Najlepiej gdy żelazko jest ciepłe, ale nie gorące i oczywiście odłączone od prądu;
 • sok z cytryny – na szmatkę należy wycisnąć sok z cytryny, po czym prasować ją okrężnymi ruchami lekko ciepłym żelazkiem;
 • pasta do zębów – to kolejny dobry sposób na przypalone żelazko z aluminiową stopą. Wystarczy nałożyć pastę na ściereczkę i pocierać zabrudzenia okrężnymi ruchami. Należy jednak uważać, by nie dostała się ona zbyt głęboko w otwory. Po zakończeniu tej czynności trzeba zetrzeć pastę wilgotną szmatką oraz patyczkami higienicznymi.

Dobrym rozwiązaniem na to jak wyczyścić przypalone żelazko w przypadku trudnych do usunięcia plam jest także pasta z sody i octu. Wystarczy zmieszać sodę i ocet w stosunku 2:1, nałożyć na ściereczkę i przetrzeć żelazko.

Inne sposoby na przypalone żelazko

Czym wyczyścić przypalone żelazko – kolejne propozycje:

 • paracetamol – jest to zapewne mało popularny, ale jednocześnie skuteczny sposób na przypalone żelazko. Wystarczy rozgrzane żelazko (odłączone od prądu) pocierać tabletką z paracetamolem kolistymi ruchami, a następnie zetrzeć wilgotną szmatką. Tabletkę najwygodniej trzymać przy pomocy pęsety.
 • biała świeca parafinowa –pocieranie lekko rozgrzanej stopy żelazka świecą sprawi, że wosk się na niej stopi i przyklei. Po zastygnięciu wosk wycieramy suchą ścierką, po czym prasujemy delikatnie rozgrzanym żelazkiem szary papier/gazetę, by pozbyć się tłustej warstwy.
 • preparat do czyszczenia kominka – nadaje się do żelazek ze stalową stopą. Wystarczy środek ten nanieść na ręcznik papierowy lub szmatkę i wyczyścić przypalenia.
 • folia aluminiowa lub ręcznik frotte – rozgrzanym do średniej temperatury żelazkiem trzeba prasować rozłożony ręcznik lub rozciągniętą folię aluminiową, aż do momentu, gdy zejdą zabrudzenia z jego tafli.

Jest wiele sposobów na to, jak wyczyścić przypalone żelazko. Można zastosować zarówno gotowe środki, jak i zrobić własną miksturę, np. z pasty do zębów, octu, sody oczyszczonej czy soku z cytryny. Należy jednak pamiętać, by używać do jej nałożenia i starcia miękkiej ścierki lub miękkiej szczoteczki, aby nie uszkodzić powierzchni stopy żelazka. Warto też na co dzień stosować zasady przeciwdziałające przypalaniu żelazka – m.in. używać wody demineralizowanej, przecierać żelazko przed użyciem czy wylewać wodę po zakończonym prasowaniu.

Udostępnij: