Wszystko i nic

Jak rozpoznać ametyst? Właściwości, cena, dla kogo jest?

Kamienie szlachetne są wyjątkowymi minerałami naturalnymi o dużej wartości. Charakteryzują się wysoką trwałością, silnym połyskiem i ciekawym zabarwieniem. Choć ametyst jednym z popularniejszych minerałów wykorzystywanych w jubilerstwie, nie umniejsza to jego pięknu i właściwościom. Warto więc wiedzieć czy nie mamy do czynienia z podróbką. Zatem jak rozpoznać ametyst i do kogo on najlepiej pasuje?

Spis treści:

 • Jak rozpoznać ametyst?
 • Właściwości ametystu, jak o niego dbać?
 • Ametyst – do kogo pasuje, ile kosztuje i jak o niego dbać?

Jak rozpoznać ametyst?

Ametyst jest kamieniem szlachetnym, który stanowi piękną odmianą kwarcu. Z chemicznego punktu widzenia jest to dwutlenek krzemu o dużej twardości (7/10 w skali Mohsa). Jego zabarwienie to różne odmiany fioletu. Od barwy jasnofioletowej i fioletowoczerwonej, po wrzosową i ciemnopurpurową. W jubilerstwie wykorzystuje się zarówno naturalne kamienie, jak i ich syntetyczne zamienniki. Zatem warto wiedzieć jak rozpoznać ametyst.

Jak rozpoznać ametyst:

 • Naturalny ametyst ma nierównomierną barwę, natomiast jego syntetyczne odpowiedniki charakteryzują się intensywnym i równomiernym kolorem. Warto zatem dokładnie przyjrzeć się wyglądowi kamienia.
 • Po zanurzeniu w wodzie, naturalny ametyst delikatnie odbarwi się na krawędziach. Wystarczy więc włożyć kamień do naczynia z wodą, by przekonać się czy nie mamy do czynienia z podróbką.
 • Można też spróbować zarysować kamień stalowym nożem. Prawdziwy ametyst jest bowiem twardszy od stali, przez co nie powstanie na nim od tego rysa. Jeśli natomiast zarysowanie będzie widoczne, oznacza to, że nie jest to naturalny kamień.

Jest zatem kilka sposobów na to, jak rozpoznać ametyst. Poniżej dowiesz się także do kogo pasuje ametyst i jakie są jego właściwości.

Właściwości ametystu, jak o niego dbać?

Według wielu osób kamienie szlachetne oprócz swej wartości estetycznej, mają też właściwości magiczne i lecznicze. Już w starożytności wykonywano z nich amulety. O ametyście znajdziemy wzmianki nawet w Biblii. W średniowieczu używali go m.in. duchowni.

Ametyst – właściwości mu przypisywane:

 • działanie przeciwmigrenowe;
 • przezwyciężanie alkoholizmu;
 • regulowanie przemiany materii;
 • leczenie bezsenności i poprawa jakości snu;
 • neutralizowanie negatywnej energii;
 • przywracanie równowagi wewnętrznej;
 • osiąganie harmonii w związkach;
 • łagodzenie stanów lękowych, zmniejszanie odczucia stresu;
 • zapewnienie powodzenia ciężarnym.

Jeśli posiadasz ametyst czy to w formie biżuterii czy też samego kamienia, należy pamiętać o jego właściwej pielęgnacji. Nie jest to wymagające. Wystarczy myć kamień pod bieżącą letnią wodą oraz 1-3 razy w tygodniu wystawiać go na działanie promieni słonecznych na kilkanaście minut, by zachował swe właściwości. Jeśli posiadasz ciemne odmiany ametystu, warto przechowywać je w ciemnym miejscu, by zapobiec blaknięciu pod wpływem światła.

Ametyst właściwości przypisywanych ma wiele. Niezależnie jednak od tego, czy w nie wierzymy, jest on piękną ozdobą. Wykorzystuje się go do tworzenia wyjątkowej biżuterii – pierścionków, naszyjników, bransoletek, kolczyków. Warto więc rozważyć jego zakup.

Ametyst – do kogo pasuje, ile kosztuje?

Zastanawiasz się do kogo pasuje ametyst i ile kosztuje? Uważa się, że jest to kamień relaksu i harmonii, który dodaje cierpliwości. Zazwyczaj jest więc on polecany osobom zestresowanym, szczególnie tym piastującym wysokie stanowiska. Ponadto rekomenduje się go osobom walczącym z uzależnieniem od alkoholu. W sensie astronomicznym natomiast przypisuje się go do znaku zodiaku Strzelca, Wodnika i Ryb.

Cena ametystu zależy oczywiście od jego wagi, ale także od jego barwy, czystości oraz rodzaju szlifu. Najdroższe są duże, czyste kryształy o intensywnym odcieniu ciemnego fioletu z symetrycznym szlifem. Mamy tu do czynienia z szerokim wachlarzem odcieni czy wielkości, a więc jednocześnie też wartości. Cena za gram ametystu waha się od około 50zł do 2000zł.

Kamienie szlachetne słyną ze swego unikatowego piękna, a także przypisywanych im właściwości leczniczych, a nawet magicznych. Uważa się że ametyst jest kryształem zapewniającym duchową harmonię, relaks, chroniącym przed alkoholizmem i neutralizującym negatywną energię. Poleca się go więc osobom żyjącym w stresie, a także tym borykającym  się z uzależnieniem od alkoholu.

Udostępnij: