Wszystko i nic

Co zrobić, gdy pies wymiotuje żółcią? Co to może oznaczać?

Niemalże każdy opiekun czworonoga stara się jak najlepiej dbać o swojego pupila i reagować na różne niepokojące objawy – kiedy pies jest osowiały, skamle czy wymiotuje. Czasem wystarczą domowe sposoby, a innym razem konieczna jest pomoc weterynarza. Zatem co zrobić, jeśli pies wymiotuje żółcią? Jakie mogą być tego przyczyny i jak reagować?

Spis treści:

 • Pies wymiotuje żółcią – przyczyny
 • Co robić, gdy pies wymiotuje żółcią?

Pies wymiotuje żółcią – przyczyny

Kiedy pies jest osowiały, utyka, wymiotuje lub cokolwiek mu dolega, warto zastanowić się nad przyczyną jego stanu. Czasem konieczna jest wizyta u weterynarza, ale w wielu przypadkach wystarczy odpowiednie działanie opiekuna. Jak zatem sobie radzić, gdy pies wymiotuje żółcią? Jakie mogą być tego przyczyny?

Wymioty żółcią oznaczają, że usuwana jest nie tylko treść żołądka, ale cofa się to, co jest w dwunastnicy. Żółć bowiem powstaje w wątrobie, przechowywana jest w pęcherzyku żółciowym, a później podawana zostaje do dwunastnicy. Żółta piana podczas wymiotów z kolei oznacza zazwyczaj zwracanie kwasów żołądkowych wraz z żółcią.

Dlaczego pies wymiotuje żółcią?:

 • w konsekwencji wymiotów ostrych, gdy żołądek został już opróżniony;
 • przy przewlekłych wymiotach, z braku treści pokarmowej na czczo;
 • z powodu stanów zapalnych (wrzodów) żołądka;
 • w wyniku niedrożności czy zapalenia jelit;
 • z powodu alergii;
 • przy zatruciu pokarmowym;
 • z powodu zapalenia trzustki;
 • w wyniku uszkodzenia wątroby;
 • przy dysfunkcji nerek;
 • w reakcji na przyjmowane leki.

Jeśli pies wymiotuje żółcią jednorazowo lub sporadycznie, nie musi to oznaczać nic poważnego. W takiej sytuacji wystarczy odpowiednio zadbać o jego dietę i odpoczynek. Warto też zastanowić się czy nie przyczyniło się do tego coś, co pies zjadł. Jeśli natomiast wymioty te nie są jednorazowe lub się powtarzają, należy koniecznie zaczerpnąć porady weterynarza i przeprowadzić odpowiednią diagnostykę.

Warto też wiedzieć, że niektóre rasy psów są bardziej narażone na takie reakcje, ponieważ wykazują większą wrażliwość układu pokarmowego. Są to między innymi pudle, buldogi, retrivery, maltańczyki i generalnie rasy miniaturowe.

Co robić gdy pies wymiotuje żółcią:

Opiekunowie czworonogów niejednokrotnie bardzo się przejmują, kiedy ich pies wykazuje jakieś nietypowe objawy. Dobrze, gdy mają dobry kontakt z weterynarzem i mogą z nim omówić nawet najbardziej błahe zmartwienia. Co jednak robić, gdy pies wymiotuje żółcią, a nie możemy się skontaktować ze specjalistą lub jest to po prostu jednorazowa sytuacja? Co podać, gdy pies wymiotuje żółcią?

Na początek zadbaj o to, by pies nic dodatkowo nie zjadł. Z dużym prawdopodobieństwem posiłek spożyty zbyt wcześnie po wymiotach może wywołać kolejną falę wymiotów i doprowadzić do odwodnienia. Zastanów się też co jadł wcześniej. Czy może być to reakcja alergiczna na nowy pokarm albo zatrucie pokarmowe?

Co podać, gdy pies wymiotuje żółcią, a czego unikać?

 • Jeśli podejrzewasz, że to jest zatrucie pokarmowe, możesz podać psu węgiel aktywny, który ma za zadanie absorbować substancje szkodliwe. Najskuteczniejszy będzie, gdy zostanie on podany w ciągu godziny od spożycia tego, co zwierzęciu zaszkodziło. Zazwyczaj zaleca się dawkę w wysokości 1-5 gram na kilogram masy ciała. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli nasz pupil dostaje jakieś leki, leczniczy węgiel może zmniejszyć ich działanie.
 • Zaraz po wymiotach nie jest też wskazane picie dużych ilości wody przez zwierzę, gdyż może to wywołać kolejne wymioty. Warto zatem najpierw zwilżać język psa wodą i powoli zwiększać ilości podawanego picia przy jednoczesnej obserwacji reakcji.
 • Bez konsultacji z weterynarzem nie podawaj leków przeciwwymiotnych, ponieważ zazwyczaj wymioty pełnią funkcję oczyszczającą i chroniącą, np. przed zatruciem organizmu.

Gdy pies wymiotuje żółcią kilkukrotnie lub jednorazowe wymioty powtarzają się co jakiś czas, konieczna jest wizyta u weterynarza. Może to być bowiem objaw różnych chorób lub zaburzeń wymagających leczenia lub specjalnej diety.

Podsumowując, kiedy pies wymiotuje żółcią, należy zastanowić się jaka może być tego przyczyna. Czasem to tylko zwykłe zatrucie pokarmowe i wystarczą domowe sposoby, by zwierzak doszedł do siebie. Jeśli jednak takie wymioty się powtarzają co jakiś czas lub po nich pies jest osowiały, nie chce jeść, to konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii.

 

Udostępnij: