Wszystko i nic

Jak wyczyścić białe buty? 9 sposobów, które pewnie cię zaskoczą

Zapewne każdy posiadacz białego obuwia w pewnym momencie zaczyna zastanawiać się jak wyczyścić białe buty, by pozbyć się nie tylko zabrudzeń, ale i zapobiec zżółknięciom. Istnieją specjalne preparaty przeznaczone do tego celu, ale można też skorzystać z domowych sposobów. Zatem czym wyczyścić białe buty, by odzyskały swój pierwotny wygląd?

Spis treści:

 • Jak wyczyścić białe buty sodą oczyszczoną?
 • Czyszczenie białych butów sokiem z cytryny lub octem
 • Czym jeszcze można wyczyścić białe buty?

Jak wyczyścić białe buty sodą oczyszczoną?

Białe buty to często idealne dopełnienie stylizacji. Jednak ich czyszczenie może być kłopotliwą sprawą. Zastanawiasz się jak czyścić białe buty, by pozbyć się zabrudzeń i żółtych przebarwień? Z pomocą może przyjść soda oczyszczona. Dostaniesz ją niemalże w każdym sklepie spożywczym czy markecie, a w połączeniu z wodą (lub octem) pozwoli ci doczyścić zarówno materiałowe, jak i gumowe elementy obuwia. Wystarczy 3 łyżeczki sody wsypać do szklanki wody, a w powstałym roztworze moczyć szmatkę i przecierać nią buty. W przypadku silniejszych zabrudzeń można zmieszać sodę oczyszczoną z octem w stosunku 1:1 i wetrzeć za pomocą szczoteczki do zębów, a po kilku minutach zmyć wodą.

Czyszczenie białych butów sokiem z cytryny lub octem

Jeśli nie masz sody oczyszczonej lub poprzedni sposób tobie nie odpowiada, możesz użyć soku z cytryny, by białe buty odzyskały swój pierwotny kolor i jednocześnie miały przyjemny zapach. Zaledwie 2-3 łyżeczki soku wyciśniętego z cytryny wystarczą, by po zmieszaniu ze szklanką wody uzyskać płyn do odświeżenia białego obuwia z materiału czy gumy. Jeśli natomiast masz buty ze skóry czy zamszu, warto wypróbować ocet. Nie trzeba go wcześniej rozcieńczać. Wystarczy nalać na zwilżoną szmatkę i przecierać nim buty do uzyskania pożądanego efektu, a następnie zmyć wodą.

Czym jeszcze można wyczyścić białe buty?

Nie jesteś przekonany do powyższych sposobów lub po prostu nie sprawdziły się u ciebie? Nadal zastanawiasz się nad tym, jak i czym wyczyścić białe buty? Poniżej znajdziesz zestawienie 9 domowych sposobów na to jak czyścić białe buty.

Czym i jak wyczyścić białe buty?:

 • Soda oczyszczona
 • Sok z cytryny
 • Ocet
 • Pasta do zębów – czyszczenie białego obuwia szczoteczką z wybielającą pastą do zębów pomoże nie tylko pozbyć się trudnych zabrudzeń, ale i odświeżyć kolor. Na koniec wystarczy zmyć pastę wilgotną ścierką i wysuszyć buty.
 • Płyn do mycia naczyń – wystarczy woda z płynem do naczyń, najlepiej w stosunku 3:1, by wyczyścić białe buty z kurzu i delikatnych zabrudzeń bez zaopatrywania się w specjalne środki.
 • Puder dla niemowląt – papka z pudru i wody w proporcji 1:1 sprawdzi się w przypadku trampek i innych materiałowych butów. Wtarta w obuwie kolistymi ruchami pozwoli pozbyć się zabrudzeń i przywrócić mu śnieżnobiały kolor. Wystarczy wmasować mieszankę i pozostawić do przeschnięcia w nienasłonecznionym miejscu, a następnie delikatnie wytrzepać z powierzchni butów.
 • Proszek do prania – wystarczy trochę dobrego proszku do prania rozpuścić w ciepłej wodzie i powstałym roztworem czyścić białe buty szmatką. Trzeba przy tym pamiętać, by w między czasie płukać ściereczkę pod bieżącą wodą, aby nie rozcierać brudu. W wodzie z proszkiem warto też namoczyć sznurówki.
 • Pasta BHP lub mleczko do czyszczenia – sprawdzi się przede wszystkim do czyszczenia gumowych elementów obuwia. Wystarczy nanieść trochę tego preparatu na wilgotną szmatkę i wyczyścić brud.
 • Mleczko lub płyn do demakijażu – dobry środek do demakijażu pozwoli wyczyścić białe buty ze skóry ekologicznej, a także gumowe elementy obuwia z innych materiałów.

Istnieje wiele sposobów na to jak wyczyścić białe buty. Można zakupić preparaty specjalnie przeznaczone do tego celu w postaci pianek czy płynów czyszczących albo użyć domowych sposobów. W przypadku np. trampek niektórzy decydują się na pranie w pralce, jednak zmniejsza to żywotność obuwia. Lepiej więc prać je ręcznie pianą z szarego mydła lub użyć innych domowych sposobów. Zatem czym wyczyścić białe buty? Można zrobić to np. octem, sodą oczyszczoną, sokiem z cytryny, pudrem dla niemowląt lub kosmetykami do demakijażu.

 

Udostępnij: