Wszystko i nic

Czym wyczyścić fugi? 10 skutecznych sposobów na brud

Porządki wiosenne, świąteczne czy też po prostu „generalne” wiążą się z różnymi dylematami. Zazwyczaj dbając na co dzień o czystość w domu, nie skupiamy się na detalach, ale w pewnym momencie zaczynamy zastanawiać się jak zmienić kolor fugi, żeby wrócił do pierwotnego stanu. W tym artykule dowiesz się jak i czym wyczyścić fugi, żeby przywrócić im dawny wygląd.

Spis treści:

 • Czym wyczyścić fugi – przydatne sprzęty
 • Jakich środków używać do czyszczenia fug?
 • Jak zmienić kolor fugi?

Czym wyczyścić fugi – przydatne sprzęty

Podczas codziennego sprzątania zazwyczaj myjemy płytki mopem czy szmatką z użyciem delikatnego płynu uniwersalnego czy płynu do podłóg. Sprawia to, że przestrzenie pomiędzy nimi nie są dobrze doczyszczone i z czasem zmieniają swój pierwotny kolor. Zastanawiasz się czym wyczyścić fugi? Zazwyczaj wystarczające są proste przedmioty, które większość z nas posiada.

Oto kilka rzeczy, które przydają się przy czyszczeniu fug:

 • Miękka lub średnio twarda szczoteczka do zębów – pozwoli na precyzyjne rozprowadzenie i wtarcie w fugi środków czyszczących;
 • Ściereczki – przydadzą się, by namoczyć zaschnięte plamy przed czyszczeniem, a także do ścierania rozpuszczonego brudu;
 • Gąbka – ułatwi zmywanie plam po namoczeniu;
 • Rękawiczki ochronne, by nie podrażnić skóry dłoni;
 • Myjka parowa/oczyszczacz parowy – przyda się do „zadań specjalnych” lub ułatwienia procesu czyszczenia. Zastosowanie gorącej pary rozpuści brud i odklei go od fug, co zazwyczaj pozwala nawet na uniknięcie stosowania środków chemicznych podczas ich czyszczenia.

Szukając odpowiedzi na pytanie o to, czym wyczyścić fugi, należy też zastanowić się nad tym, jakich środków czyszczących użyć. Można zarówno zakupić gotowe preparaty, jak i samemu je przygotować.

Jakich środków używać do czyszczenia fug?

Jeśli zastanawiasz się jak wyczyścić fugi, poniżej znajdziesz na to 10 skutecznych sposobów. W większości przypadków pozwolą one nie tylko zmyć powierzchowny brud, ale też przywrócić fugom pierwotny kolor.

 • Roztwór kwasku cytrynowego i ciepłej wody – 1 łyżka kwasku na szklankę wody z małym dodatkiem płynu do naczyń stworzy roztwór, który pozwoli na wyczyszczenie brudu i osadów oraz rozjaśnienie fug.
 • Pasta z sody oczyszczonej i niewielkiej ilości wody – masę należy dobrze wymieszać i nałożyć na fugi, a po 20-30 minutach wyszorować szczoteczką i zmyć wodą.
 • Woda z szarym mydłem i sodą oczyszczoną – sprawdzi się ona szczególnie w przypadku osadów wapiennych.
 • Roztwór wykonany z płynu do naczyń i soli emskiej w stosunku 1:1 – przeznaczony szczególnie do tłustych osadów.
 • Ocet z wodą w stosunku 1:2 – doczyści plamy, pleśń, a nawet osady z twardej wody, jednak nie można używać go zbyt często, by nie zmatowić płytek.
 • Środek chlorowy uzyskany przez zmieszanie płynu/żelu do wc z wodą w stosunku 1:1 – usunie zarówno zwykły brud, jak i kamień czy rdzę. Należy jednak uważać, ponieważ ma on właściwości żrące.
 • Biała pasta do zębów – szorowanie fug szczoteczką z pastą powinno pozwolić usunąć zabrudzenia. Resztki brudu warto zmyć szmatką namoczoną wodą z płynem do naczyń.
 • Sok z cytryny do jasnych fug – sprawdza się do usunięcia rdzy, kamienia i zaschniętych plam, a jednocześnie rozjaśnia fugi.
 • Proszek do pieczenia – wymieszany z odrobiną wody tworzy masę, która rozprowadzona w fugach, a następnie zszorowana przy użyciu szczoteczki pozwoli na usunięcie brudu, śladów po twardej wodzie, a nawet rdzy.
 • Czyszczenie fug za pomocą myjki/oczyszczacza parowego z użyciem samej wody lub roztworu wody z octem. Gorąca para rozpuści brud i ułatwi jego dokładne wymycie np. za pomocą gąbki. Trzeba jednak uważać, by się nie poparzyć i żeby dokładnie na bieżąco zbierać szmatką rozpuszczony brud.

Jak zmienić kolor fugi?

Czasem dokładne wyczyszczenie fug to jednocześnie też odpowiedź na pytanie o to, jak zmienić kolor fugi. Często zdarza się bowiem, że myjemy podłogi powierzchownie, bez dokładnego czyszczenia przestrzeni między płytkami tak długo, aż w końcu zapominamy jaki naprawdę miały kolor nasze fugi. Aby przywrócić im pierwotny kolor, wystarczy użyć wtedy odpowiednich „narzędzi” i środków. W celu ich rozjaśnienia warto użyć kwasku cytrynowego lub soku z cytryny. Jeśli natomiast to nie pomaga lub chcesz zmienić pierwotny kolor fug, to na rynku dostępne są specjalne preparaty do ich przemalowania. Mają one formę markera, pasty lub farbki, którą należy nakładać pędzelkiem.

Przestrzenie między płytkami, to miejsca, które trudno dokładnie umyć przy zwykłym sprzątaniu. Zazwyczaj gromadzą się w nich różne osady. Zatem jak wyczyścić fugi, żeby pozbyć się całego brudu i przywrócić im pierwotny kolor? Przyda się cierpliwość, szczoteczka do zębów, szmatka i/lub gąbka oraz odpowiednie środki do czyszczenia. Możesz kupić gotowe preparaty lub wykonać je samodzielnie np. z octu, sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego czy pasty do zębów. Jeśli posiadasz myjkę parową ułatwi ci ona pracę, rozpuszczając brud gorącą parą.

Udostępnij: