Wszystko i nic

Zwyrodnienie plamki żółtej – co to jest? Jakie podjąć leczenie

Wewnątrz oka, naprzeciwko źrenicy, znajduje się największe skupisko fotoreceptorów. Nazywa się je plamką żółtą. Te światłoczułe komórki odpowiadają za prawidłowy odbiór obrazu, stąd ich zwyrodnienie jest poważnym problemem, prowadzącym do częściowej utraty wzroku.

Spis treści:

 • Co to jest zwyrodnienie plamki żółtej?
 • Jak wygląda zwyrodnienie plamki żółtej u młodych?
 • Zwyrodnienie plamki żółtej – leczenie i zapobieganie

Co to jest zwyrodnienie plamki żółtej?

Choroba ta postępuje przez procesy starzenia, dlatego skrótowo nazywa się ją AMD, od angielskiego age related macular degeneration, czyli związanej z wiekiem, plamkowej degeneracji. Jakkolwiek to nie brzmi, chodzi o obumieranie komórek w wyniku obniżania się ich zdolności do pozbywania się zbędnych produktów przemiany materii. Niektóre z nich działają toksycznie, szczególnie wolne rodniki. Jak się przed nimi chronić?

 • Wzbogacać dietę o antyoksydanty

Naturalnymi są witamina C, którą znaleźć można w większości owoców, i witamina E, występująca w olejach, nasionach słonecznika czy orzechach laskowych.

 • Przyjmować suplementy diety

Niektóre przeciwutleniacze, jak koenzym Q10, są nieodporne na działanie wysokiej temperatury. Dostarczyć ich można jedynie z surowej żywności (np. sushi z łososia) lub produktów farmaceutycznych. Dlatego zawierające go kapsułki są świetnym rozwiązaniem na zwyrodnienie plamki żółtej.

 • Oszczędzać wzrok

Im bardziej go nadwyrężasz, tym intensywniej przebiega metabolizm, by wytworzyć dość energii do przetworzenia wszystkich bodźców wzrokowych, przez co odkłada się więcej toksyn.

Jak wygląda zwyrodnienie plamki żółtej u młodych?

AMD jest ściśle związana z podeszłym wiekiem. Istnieje jednak Zespół Stargardta, który występuje u pacjentów już przed 20 rokiem życia, a również dotyczy degradacji komórek siatkówki. Zwyrodnienie plamki żółtej u młodych zaczyna się szybkim zanikiem ostrego, centralnego widzenia, a potem może przebiegać w sposób płynny lub skokowy.

 • W niektórych wypadkach utrata ostrości następuje w przeciągu zaledwie kilku miesięcy.
 • Zmiany są najczęściej ograniczone do plamki żółtej, co oznacza, że w pewnym momencie choroba nie postępuje, dzięki czemu widzenie peryferyjne zostaje zachowane w niezmienionym stanie.
 • Największe kłopoty sprawia pacjentom postrzeganie szczegółów, co utrudnia czytanie i rozpoznawanie twarzy.
 • Widzenie centralne, po szybkiej degradacji, stabilizuje się na poziomie około 10%, co jest o tyle optymistyczną wiadomością, że da się czytać przy pomocy silnie powiększających szkieł.
 • Zwyrodnienie plamki żółtej charakteryzuje też wysoka wrażliwość na światło i osłabiona zdolność adaptacji do zmian w jego natężeniu.
 • Pogarsza się również rozpoznawanie kolorów.

Zwyrodnienie plamki żółtej – leczenie i zapobieganie

Choć istnieją różne metody profilaktyki, żadna z nich nie jest w 100% skuteczna, za to chronią przed zaawansowaną postacią choroby. Tak samo jak terapia przy wczesnym jej wykryciu pozwala zahamować postępy degradacji. Nie zawsze da się jednak odwrócić zaistniałe uszkodzenie wzroku. Jak zatrzymać zwyrodnienie plamki żółtej? Leczenie i strategie zapobiegawcze.

 • Unikanie zmian miażdżycowych

Zwężają one światło naczyń krwionośnych, uniemożliwiając odprowadzanie nimi produktów przemiany materii. Pomaga na nie zdrowa dieta, koenzym Q10 czy kwasy omega-3.

 • Chronienie oczu przed intensywnym światłem

Zmusza ono komórki siatkówki do większego wysiłku, a co za tym idzie, zwiększonego zużycia energii.

 • Terapia fotodynamiczna

To specjalistyczna metoda leczenia bardziej skomplikowanej, tak zwanej mokrej postaci AMD.

 • Leki

Czasem podaje się kapsułki, innym razem środki doszklistkowe, a zależy to od rodzaju choroby.

Zwyrodnienie plamki żółtej prowadzi do częściowej utraty wzroku poprzez degradację światłoczułych komórek w ich największym skupisku naprzeciw źrenicy. Najczęściej wynika z procesów starzenia, kiedy zanika zdolność komórek do wydalania toksycznych substancji. U młodych może wystąpić, jednak, zespół Stargardta, z podobnymi objawami.

Udostępnij: