Wszystko i nic

Jak nauczyć dziecko przegrywać i dlaczego warto to zrobić?

Przegrywanie nie jest ani fajne, ani łatwe. Z przegraną zawsze trudno się pogodzić niezależnie od tego, czy gra toczyła się o jakąś wartościową, materialną nagrodę, czy też o samo słowy WYGRANA. Dlatego właśnie dzieci tak często oszukują. Gdy biorą się za konkursy plastyczne, proszą o pomoc rodziców i często nie mają pojęcia o zdrowej rywalizacji. Jak nauczyć dziecko przegrywać? Bo warto to zrobić, dlatego ostatni zawsze mogą stać się pierwszymi, a pierwsi ostatnimi. Los bywa przewrotny.

Dlaczego nauka przegrywania jest taka ważna?

Weźmy za przykład konkursy internetowe. Niezależnie od tego, czy to konkursy plastyczne, fotograficzne, opisowe czy z prostą odpowiedzią zaledwie jednym słowem, ZAWSZE mają swój regulamin. A to oznacza, że są pewne z góry ustalone zasady, których po prostu trzeba się trzymać,  by grać uczciwie. I  o ile konkursy plastyczne wymagają od dziecka wykonania pracy, gdyż trudno posłużyć się czyjąś, to inne konkursy internetowe – na przykład te opisowe – mogą pokusić małego bystrzachę o „pożyczenie” sobie treści od kogoś z Internetu. Łamanie zasad nie jest ani uczciwe, ani bezpieczne – biorąc pod uwagę fakt, że dziecko może łamać później te zasady w każdej możliwej  sytuacji, to nauka przegrywania i uczciwej rywalizacji jest naprawdę BARDZO WAŻNA.

Warto też pamiętać, że tak naprawdę nigdy nie wiemy, za którym rogiem czeka na nas jakaś porażka. Nawet najbardziej ambitne osoby, o wielu wspaniałych pomysłach czasami po prostu muszą zrobić krok w tył, bo znalazł się ktoś lepszy, szybszy.. Im prędzej nasze dziecko to pojmie i doświadczy tego na własnej skórze, tym wcześniej zrozumie, że te porażki to coś zupełnie naturalnego i choć może zamykają jedną drogę, to z pewnością nie staną nam na wszystkich.

Jak nauczyć dziecko przegrywać?

Najważniejsze jest tak naprawdę nastawienie. Niezależnie od tego, kto przegrywa, należy okazać tej osobie wsparcie. Nie wolno pod żadnym pozorem z niej drwić ani się wyśmiewać.

Czasem potrzebne będzie jakieś grubsze tłumaczenie. Jeśli Twoje dziecko przegrywa wszystkie konkursy plastyczne, postaraj się poszukać z nim innych jego talentów. Usiądźcie razem przed komputerem i przejrzyjcie stronę, na której widnieją inne konkursy internetowe. Znajdźcie taki, który pasuje do zainteresowań Twojej pociechy.

Nigdy nie oszukuj sama. Jako rodzic musisz dawać dziecku dobry przykład. Masz go uczyć zasad zdrowej rywalizacji, a poprzez oszustwo Ci się to nie uda.

Pozwól czasem dziecku wygrać. A raczej daj mu możliwość pokonania Cię na uczciwych zasadach. Czasem wszelkiego rodzaju gry i zabawy są nieodpowiednio dobrane do wieku dziecka. To od razu stawia go na pozycji przegranego.

Z rywalizacją spotykamy się wszędzie

I to nie tylko w okresie dzieciństwa. Na początku dziewczynki chcą mieć najpiękniejsze ubranka dla lalek, a chłopcy najszybsze autko sterowane. Później chodzi już o prawdziwy samochód i o stanowisko pracy. Wszechobecny wyścig szczurów wręcz zmusza nas do rywalizacji każdego dnia i na każdej, życiowej płaszczyźnie. Jeśli już w dzieciństwie nie nauczymy się przegrywać, w życiu dorosłym smak porażki będzie tak gorzki, że czasem może nie udać się nam go przełknąć. Raz na wozie, raz pod wozem. To powiedzenie zawsze się sprawdza. I fakt, żeby umieć przegrywać trzeba mieć twardy tyłek. Ale po choćby najmniejszej porażce każdy sukces, nawet ten całkiem malutki, naprawdę urasta w naszych oczach. Podsumowując, nie jesteśmy w stanie uciec w życiu od porażek. Warto więc zastanowić się nad tym jak nauczyć dziecko przegrywać już na początku rodzicielskiej drogi. Żeby później było mu po prostu łatwiej.

Udostępnij: