Wszystko i nic

Właściwości kawy – jak zrobić dobrą kawę?

Jestem prawdziwą herbaciarą. Nie raz i nie dwa wspominałam o tym, że herbaty ci u mnie zawsze dostatek. Kiedy odwiedzają nas goście zawsze mają problemy, by wybrać którąś z nich. Ale ostatnio przepadam też za kawą. I to wszelaką. Jakie są właściwości kawy, jak zaparzyć najlepszą i dlaczego warto ją pić?

Jestem fanką białej kawy

Jeśli ktoś zaparzy mi taką bez mleka, to nie ruszę – absolutnie. Dla mnie to zawsze bardziej mleko z kawą, niż kawa z mlekiem. Nie doczekałam się jeszcze ekspresu choć ciułam na ten wydatek dzielnie do tajemniczego słoiczka, o którym nie wie nawet Damian. Oj tam, przecież nie musi znać wszystkich moich sekretów, no nie? 😉 Póki co, zaopatrzyliśmy się w ręczną spieniarkę do mleka, która też robi robotę ale to jednak nie to samo, co profesjonalny sprzęt.

Najlepszy system spieniający mleko w ekspresach do kawy: porównanie

Trudno więc porównać naszą ręczną spieniarkę, z ekspresem, który potrafi zmajstrować najprawdziwsze latte i cappuccino. Jeśli zdecydujemy się na najprostszą wersję ekspresu przelewowego, no to o spieniarce do  mleka będziemy mogli jedynie pomarzyć. Ale gdy kupimy ekspres ciśnieniowy, to ta opcja będzie jego największym atutem -no, przynajmniej dla mnie. Ale ja, jak już wspomniałam, uwielbiam kawę z mlekiem, czy tam mleko z kawą 😉

Ekspres do kawy ze spieniaczem i pojemnikiem na mleko czy bez?

Dla mnie odpowiedź jest tylko jedna. Skoro wszyscy, rodzinnie, uwielbiamy rozkoszować się nie tylko smakiem kawy, ale też mleczną pianką, to pojemnik na mleko i spieniacz jest podstawą naszego wymarzonego eskpresu. Póki co jednak, rozkoszuję się smakiem “ręcznie robionej” kawki. A dlaczego warto ją pić?

Właściwości kawy

Kawa na rozruch to u mnie podstawa. Zwykle pije od dwóch, do czterech filiżanek tego wyjątkowego napoju. Choć nie lubię pić kawy sama a jak już ją piję, to zaraz mam ochotę też na coś słodkiego – bo samej kawy nie słodzę. Ale dlaczego – z wielu różnych punktów widzenia – warto ją pić?

  • ach ten zapach – masz świadomość, że ta cudowna woń potrafi realnie zmniejszyć stres? I nie jest to jakieś tam fiu bździu. Naukowcy, badający właściwości kawy zgodnie stwierdzili, że takie właśnie wykazuje działanie.
  • twoja wątroba ją kocha – a i owszem. Otóż osoby, które piją kawę codziennie (przynajmniej jedną filiżankę) mają aż 20 procent szans mniej na to, iż rozchorują się na marskość wątroby.
  • więcej kawy – mniej depresji. Sama zastanawiam się co to za zależność ale być może wynika ona z tego, że kawa to przecież dość silny pobudzacz, który dodaje nam energii.
  • chroni, przed Alzheimerem – niewiarygodne, prawda? Jednak znów potwierdzone badaniami!
  • dzięki kawie szybciej się uczysz – usprawnia ona mózg i wspomaga logiczne myślenie. Także jeśli czeka Cię ważny egzamin, koniecznie zaparz sobie kawę. Albo i dwie!

Zalet kawy jest jeszcze cała masa – ku mojemu zaskoczeniu. Jeszcze jakiś czas temu myślałam, że picie jej wcale nie jest zbyt zdrowe. A ona i działa moczopędnie, i chroni przed SM, i przed łysieniem, i jeszcze ułatwia oddychanie i pomaga w odchudzaniu. A to dalej nie wszystkie pozytywy wynikające z jej picia. To co.. kto zbiera ze mną na swój ekspres? Nie tylko dla smaku. Pijmy więc kawę – na zdrowie!

 

Udostępnij: