Podróże małe i dużeWszystko i nic

Tężnia Wieliczka – czy warto tam pójść? Ile kosztuje bilet?

tężnia Wieliczka

Jako, że Zakopane powitało nas niepogodą, postanowiliśmy wykorzystać pierwszy dzień pobytu tam w Wieliczce. Oczywiście plan był inny – zamierzaliśmy odwiedzić Kopalnię Soli. Jednak rzeczywistość zwaliła nas z nóg. Kolejka na kilometr – bez żadnej ściemy. Do kasy oczywiście. No ale skoro już przyjechaliśmy, szkoda było wracać bez zobaczenia czegokolwiek. Została nam więc tężnia. Wieliczka ma swoją tężnię, i okazało się, że całkiem przyjemnie można tam spędzić czas.

Tężnia Wieliczka – koszt pobytu

Zamiast zbędnego rozpisywania, proponuję zerknąć na zdjęcie:

tężnia Wieliczka cena

Jak widzicie, bilet wstępu nie jest wcale aż tak drogi. W dodatku warto wiedzieć, że nikt tam nikogo nie wyrzuci, i możecie sobie tam chodzić nawet przez cały dzień. Wprawdzie do oglądania nie ma zbyt wiele, ale dla zdrowotności warto spędzić w tężni choćby kilka chwil.

tężnia Wieliczka bilet

Dzieciaki miały frajdę ze wspinania się po schodach, i zlizywania soli z murków 😉 bleee – ja bym się nie odważyła. Ale przecież oni musieli sprawdzić, czy to faktycznie słone. Ja uwierzyłam na słowo, bo sól czułam i w nosie, i w ustach, i chyba nawet w uszach, chociaż tylko “nią” oddychałam.

Ich testy nie skończyły się żadnymi przygodami związanymi z rozstrojem żołądka więc mogę rzec, że ta solna woda nie może zaszkodzić. Warto zatem zafundować sobie taką terapię wziewną, szczególnie jeśli tak jak my, przyjechaliście do Wieliczki z nadzieją zobaczenia kopalni a okazało się, że i Wy trafiliście na kilometrową kolejkę.

Podpowiem Wam, że ta dla obcokrajowców – z przewodnikiem w języku obcym – jest krótsza, i to sporo. Czas oczekiwania zatem również się skraca ale i koszt biletu jest droższy. Coś za coś. My w sumie trochę żałowaliśmy, że nie stanęliśmy w tej kolejce, i nie skorzystaliśmy z wycieczki po angielsku na przykład – ale stwierdziliśmy, że przecież co się odwlecze, to nie uciecze.

A! I jeszcze jeden MYK! Jak chcecie jechać do kopalni soli, proponuję kupić bilety przez internet. Tylko trzeba to zrobić minimum trzy dni wcześniej. Wtedy odbieracie je sobie w kasie bez żadnej kolejki – jest oddzielna. I czekacie jakiś kwadrans, aż zaproszą Was na wycieczkę. Gdybyśmy my to wcześniej wiedziały.

Wracając jednak do tężni Wieliczka – kilka faktów

  • ma ona powierzchnię aż 7500 metrów kwadratowych
  • wieża widokowa wznosi się na wysokość 22 metrów
  • terapię solankową można stosować przy chorobach dróg oddechowych takich jak: zapalenie oskrzeli, astma oskrzelowa, stany zapalne zatok, problemy z płucami, itp.
  • aby wizyta w tężni przyniosła oczekiwany skutek, trzeba w niej spędzić minimum 30 minut

Tężnia Wieliczka – czy warto się tam wybrać?

Miejsce fajne, przyjemnie się tam spaceruje. Widoki również piękne. Ale jeśli mam być szczera, gdybym wiedziała, że nie dostaniemy się do Kopalni Soli, nie skusiłabym się na taką wycieczkę, by wejść specjalnie tam. W każdym razie, jeśli jesteście przy okazji, to uważam, że warto. I zarezerwujcie sobie dłuższą  chwilę na spacer. Jak traficie na pogodę, pewno też nie będzie chciało się Wam stamtąd wychodzić.

tężnia Wieliczka

tężnia Wieliczka

tężnia Wieliczka

tężnia Wieliczka

tężnia Wieliczka

tężnia Wieliczka

tężnia Wieliczka

tężnia Wieliczka

tężnia Wieliczka

tężnia Wieliczka

Byliście kiedyś na spacerze wśród tężni? A może uważacie, że to nie ma sensu? Przyznam, że gdyby takie miejsce było gdzieś bliżej nas, chętnie byśmy korzystali, Miko jest astmatykiem – skorzystałby więc na tym. Zastanawiam się nad wypróbowaniem groty solnej – w Poznaniu jest takowa. Doradzacie, czy odradzacie?

Udostępnij: