Wszystko i nic

Jak stworzyć atrakcyjny plac zabaw dla dziecka?

Zabawa stanowi ważny element dnia każdego malucha. Bawiąc się, dziecko nabywa wiele kluczowych dla rozwoju zdolności. Dlatego my, jako rodzice, powinniśmy rozważnie urządzić przestrzeń do zabawy. Poniżej podpowiadamy, jak urządzić dobry plac zabaw w ogródku.

Atrakcyjne, wielofunkcyjne miejsce do zabaw to nie tylko piaskownica z huśtawką. Nasze dziecko powinno mieć możliwość rozwijać tak zwaną motorykę dużą (huśtawki, ścianki wspinaczkowe, pomosty, liny wspinaczkowe, karuzele), jak i małą (zabaw klockami, budowa zamków z piasku). W dobrze urządzonych placach zabaw są też przewidziane miejsca na zabawę z rówieśnikami.
Producenci nowoczesnych placów zabaw wychodzą naprzeciw takim potrzebom: w sklepach znajdziemy gotowe wielofunkcyjne, bezpieczne place zabaw. Złożone z modułów, pozostawiają dziecku prawdziwą kombinację możliwości do zabawy. Ścianki wspinaczkowe, huśtawki, trampoliny, zjeżdżalnie, połączone niekiedy z basenami – takie kompleksy mogą niekiedy nawet nas zaskoczyć swoją różnorodnością. Gotowe place zabaw są zwykle projektowane w taki sposób, aby wraz ze wzrostem dziecka można je było wciąż odmieniać: można dowolnie dodawać lub zamieniać poszczególne części. Zmieniać nie tylko ich wymiar, ale też dostosowywać do wzrastających możliwości dziecka.

Gotowe moduły na place zabaw, które produkuje się w dzisiejszych czasach, można dowolnie modyfikować. Na zdjęciu powyżej bardzo dobrze wyposażony plac zabaw, który ze względu na swój stopień rozbudowania jest przeznaczony raczej do miejsc publicznych. Poszczególne moduły można jednak kupować osobno. Fot. Ogrodosfera.pl

Od czego zacząć urządzanie placu zabaw?

Należy przede wszystkim posłuchać dziecka: zaobserwować, jakie są jego upodobania, gdzie najchętniej spędza czas, które zabawy sprawiają mu najwięcej radości. Wiele zależy tutaj od temperamentu: jedne dzieci mogą bez końca budować zamki z piasku, inne preferują ćwiczenie się na ściankach wspinaczkowych, a jeszcze inne zawsze najchętniej będą bawić się w dom. Najczęściej budowa placu zabaw zaczyna się od piaskownicy. Dla najmłodszych dzieci ciekawe będą piaskownice plastikowe, z zabudowanym dnem, często zbudowane na podwyższeniu, dzięki czemu dziecko unika długiego siedzenia na piasku. Niektóre modele, jeśli usuniemy z nich piasek i solidnie je umyjemy, mogą służyć jako małe baseniki.

Konstruowanie placu zabaw często zaczyna się od placu zabaw. Na zdjęciu powyżej:

plastikowy basen-piaskownica, przeznaczony głownie dla najmłodszych dzieci. Fot. Ogrodosfera.pl

Zjeżdżalnia

W dalszej kolejności, plac zabaw możemy tworzyć dodając urozmaicenia do piaskownicy. Często na pierwszy ogień wędruje zjeżdżalnia, z której dzieci zjeżdżają wprost do piasku. Jest to coś dla dzieci niemal w każdym wieku, jednak jej wymiary powinny być dopasowane do wzrostu użytkowników. W sklepach nierzadko spotkamy się ze zjeżdżalniami wychodzącymi z niewielkich drewnianych budek: taki sprzęt jest bardzo atrakcyjny dla dzieci.

Drewniana budka jest doskonałym urozmaiceniem zwykłej zjeżdżalni.

W przyszłości, można do takiej konstrukcji dopasować pozostałe moduły. Fot. Ogrodosfera.pl

Domki dla dzieci

Nie tylko budki ze zjeżdżalniami, ale też całkowicie samodzielne domki, szałasy i namioty to prezenty, którym sprawimy dzieciom niesamowitą radość. Dzieci zapraszają tam swoich rówieśników, urządzają zabawy w dom, a im są starsze, tym więcej aktywności potrafią tam przenosić: odrabianie lekcji, oglądanie filmów, malowanie, czytanie książek…

Drewniany, kolorowy domek dla dzieci. Fot. Ogrodosfera.pl

Psychologowie twierdzą wręcz, że zorganizowanie dziecku domku lub jakiegokolwiek innego miejsca w domu lub w ogrodzie, które byłoby terytorium przeznaczonym wyłącznie dla dzieci, bez dostępu dorosłych, wspiera malucha  tworzeniu autonomicznej tożsamości. Warto więc podejść do tego poważne i przemyśleć, jak wiele miejsca potrzebuje dziecko, co w takim domku powinno się znaleźć, aby było to bezpieczne miejsce oraz gdzie je ustawić w ogrodzie. Dla najmłodszych dzieci odpowiednie będą niewielkie , kolorowe domki z plastiku, które można ustawić na trawie lub na tarasie, a po zakończonym sezonie wstawić do mieszkania.

Niewielkie, plastikowe domki utrzymane w żywych kolorach

przeznaczone są dla najmłodszych dzieci. Fot. Ogrodosfera.pl

Gotowe moduły na place zabaw

Starsze dzieci potrzebują więcej przestrzeni do eksplorowania. Dla maluchów będących już w wieku szkolnym przeznaczone są zdecydowanie bardziej rozbudowane konstrukcje, osadzone na mocnych filarach. Przykładem może być plac zabaw z drewna widoczny poniżej, na którym starsze dziecko może wspinać się po ściance wspinaczkowej, huśtać na huśtawkach. Prawdziwą gratką dla najmłodszych dzieci jest chybotliwa podłoga na mostku, zawieszonym stosunkowo wysoko. W centrum całej konstrukcji jest domek, który jest jakby przystosowany do zabawy w piratów – można dostać się do niego z dwóch stron, wspinając się po drabinkach. Pod domkiem można urządzić niewielką piaskownicę. Plac zabaw tego typu służy do zabawy całej grupy dzieci, z powodzeniem można ustawić go w miejscach publicznych.

Powyżej: Zdjęcie drewnianego placu zabaw. Fot. Ogrodosfera.pl

Ciekawie też prezentuje się ten plac zabaw, którego konstrukcja jest wykonana z drewna cedrowego. W oczy rzuca się dbałość o estetyczne wykonanie każdego szczegółu, dzięki czemu konstrukcje tego typu mogą być nie tylko dobrym miejscem do zabaw, ale też bardzo dobrze wyglądają w ogrodach.

Plac zabaw wykonany z drewna cedrowego. Fot. Ogrodosfera.pl

Dodatkowo, warto pomyśleć o miejscu do zabaw tematycznych. O ile chłopcy najbardziej będą cieszyć się z domku na drzewie, w którym mogą urządzać twierdzę, o tyle dziewczynki będą bardziej szczęśliwe, gdy urządzimy im ogrodową kuchnię lub miejsce, w którym mogą uprawiać ogródek. Ogrodowa kuchnia (bardziej profesjonalna nazwa: kuchnia błotna) to miejsce, które musimy wyposażyć w atrapy naczyń, garnków i sprzętów typowo kuchennych. Takie miejsce powinno mieć też dostęp do wody.

Dostęp do wody będzie zresztą przydatny dla dalszego urozmaicania placu zabaw: wszelkie oczka wodne, płytkie zbiorniki wodne niesamowita frajda dla najmłodszych. W nieco prostszej postaci, możemy postawić dziecku po prostu basen. Dla najmłodszych wystarczający będzie płytki model dmuchany. Dla starszych: zdecydowanie głębszy basen stelażowy, który może swobodnie posłużyć do nauki pływania. Sporo okazji do zabaw możemy też dostarczyć dziecku ustawiając w ogródku najróżniejsze naczynia, do których można nalać wody i które będą dobre dla eksperymentowania. Każdy z nas pamięta z dzieciństwa gotowanie zupy z kwiatków, dosypywanie piasku do wody lub tworzenie podwodnych osiedli. Warto zorganizować takie miejsce do zabaw dla maluszka zwłaszcza, gdy lato obfituje w bardzo gorące dni. Jeśli zabraknie tego w naszym ogrodzie, warto zainstalować zraszacze, które równie przyjemnie schłodzą dziecko i które również dają mnóstwo frajdy

Duży basen dla dzieci i dla dorosłych. Fot. Ogrodosfera.pl

Jak widzisz, pomysłów na zorganizowanie zabawy dla dzieci jest mnóstwo – ogranicza nas tutaj jedynie inwencja twórcza. W sklepach znajdziemy mnóstwo gotowych rozwiązań, które będą nas wspierać w zorganizowaniu różnorodnego placu zabaw.

Udostępnij: