Bez kategorii

Otyłość u dzieci – choroba cywilizacyjna

To, na czym najbardziej mi zależy, to zdrowie moich dzieci. Nie zawsze mam na nie wpływ, ale sporo mogę zrobić, by nie narażać Bąków na wystąpienie niektórych chorób. Dolegliwości, które często są spowodowane nadmiarem kilogramów. 

Ostatni weekend był dla mnie bardzo motywujący. Ale tak jest zawsze, kiedy spotykamy się na warsztatach Fundacji MyPacjenci
Tym razem rozmawialiśmy o tym, jak bardzo istotny jest fakt odpowiedniego żywienia dziecka już w  pierwszych dniach jego życia, a tak naprawdę jeszcze w łonie matki. 
Nieodpowiednia dieta, jest główną przyczyną otyłości. Czy wiecie, do ilu chorób może prowadzić otyłość?
  • Cukrzyca typu 2 – TAK! Twoje dziecko może mieć cukrzycę! 
  • Nadciśnienie tętnicze – czy Tobie też kojarzy się to wyłącznie z wiekiem dorosłym? Ja też byłam zdziwiona!
  • Choroba niedokrwienna serca a nawet niewydolność mięśnia sercowego ( o zgrozo!)
  • Kamica pęcherzyka żółciowego ( litości… jaki to ból!)
  • Refluks przełyku i stłuszczenie wątroby
  • Skrzywienia kręgosłupa
Tą listę można by przedłużyć o dziesiątki kolejnych podpunktów, nie zrobię tego, w zamian za to odeślę Cię do wypowiedzi zaprzyjaźnionej Pani Dietetyk : Otyłe dzieci – co im grozi?
Często bywa tak, że Rodzice uważają, iż nie mają czasu na zdrową dietę. Panuje przekonanie, że zdrowe posiłki przygotowuje się naprawdę długo, poza tym, że są one dość kosztowne. 
Polaków nie stać na zdrową dietę? Nie do końca! Bo wystarczy odrobina kreatywności i chęci, by Maluch mógł zajadać się frytką czy hamburgerem, a nawet pizzą – W ZDROWYM WYDANIU. 
Fundacja My Pacjenci postawiła sobie pewien cel. Chce wywalczyć darmowe porady dietetyków dla kobiet w ciąży, oraz dla Rodziców dzieci w wieku 0-3. Czy to ważne? BARDZO WAŻNE. Bo często Rodzice zwyczajnie nie wiedzą, co robią źle. Zapominają o piramidzie żywienia, nie wiedzą jak zapobiegać otyłości u dzieci. Konsultacje z dietetykiem są BARDZO istotne. Ale, żeby pomysł Fundacji wszedł w życie, musimy pokazać – MY, RODZICE – że to dla nas ważne.
Już niebawem, grupa warsztatowych blogerów zacznie głośno mówić o problemie. My też mamy pewien pomysł. Warsztaty z blogerami kulinarnymi, kucharzami, i dietetykami. Nieoficjalnie mogę Wam powiedzieć, że na pewno odbędą się w Łodzi ( data jeszcze nie znana ) oraz w trakcie naszego pikniku z blogującą Mamą w Ośnie – w ostatni weekend czerwca. Chcemy jednak odwiedzić jeszcze kilka miast. 
Przyszli byście na takie warsztaty, gdyby odbywały się w Waszym mieście? 
Polecam Waszej uwadze podlinkowane przeze mnie teksty. Szczególnie ten o zapobieganiu otyłości. Sprawdźcie, czy popełniacie podobne błędy!
Udostępnij: