Bez kategorii

I Ty możesz zostać wspierającym Rodzicem!

Moim największym marzeniem jest to, by wychować Chłopców na wrażliwych ludzi o dobrym sercu. Takich, którzy nie przejdą obojętnie obok potrzebującego, ale też zadbają o siebie – nie stawiając swoich potrzeb na piedestale, jednak również o nich pamiętając. Uważasz, że jedyną, dobrą metodą wychowawczą w momencie, gdy tracisz kontrolę nad własnym dzieckiem jest krzyk? Sądzisz, że Twoje dziecko jest na tyle nieposłuszne, że konieczne jest stałe wprowadzanie kar? Nie dogadujesz się z nim? Nie rozumiesz jego potrzeb? Pora to zmienić!

Jakiś czas temu, miałam okazję poznać wirtualnie Panią Marzenę Kopta, która jest trenerem komunikacji, ale także mediatorem oraz nauczycielem. Jest Ona również Mamą, Żoną, oraz blogerką – taką, jak większość z nas. Która dzieli się z nami życiową mądrością. A ja muszę przyznać, że MĄDROŚĆ ta jest ogromna!

Jeżeli chcecie lepiej poznać własne dziecko, nauczyć się z nim rozmawiać, rozpoznawać Jego potrzeby, czy też zbudować poczucie własnej wartości, z pewnością spodobają się Wam warsztaty, proponowane przez Panią Marzenę.

Czy Wiecie, jak ważne jest wyrażanie uczuć względem dziecka? Wspieraj własne dziecko, bądź wspierającym Rodzicem!

Warsztaty, podzielone zostały na pięć częśći. W pierwszej z nich, trener stara się uświadomić nam nasze błędy w kontaktach z dzieckiem i wskazać prawidłowe rozwiązania problemu. Weźmie on pod lupę większość naszych zachowań wynikających z różnych sytuacji i podpowie, czy mają one jakikolwiek wpływ na wspieranie naszych dzieci, czy wręcz przeciwnie. Wspólnie ocenicie, czy Twoje reakcje są prawidłowe.

W drugiej części warsztatów, Pani Marzena opowiada o kontakcie. Na pewno Wiesz, że dziecko uczy się nowych rzeczy obserwując innych. Twoje reakcje komunikują mu jak powinien się zachować w różnych sytuacjach. Dlatego jeżeli sama nauczysz się wyrażać uczucia i emocje w odpowiedni sposób, już niedługo i Twoje dziecko zakomunikuje Tobie wyraźnie co mu w duszy gra. Dzięki temu etapowi dowiesz się jak radzić sobie z problemem nie wykorzystując krzyku – Twoje Dziecko nie jest małym potworkiem, któremu nie da się przemówić do rozsądku – po prostu go nie rozumiesz. Jeżeli poznasz jego potrzeby, rozwiążesz kolejny problem prosząc – NIE KRZYCZĄC i nie wykorzystując kar.

Ważna jest również empatia, trzeci etap warsztatów, który właśnie pozwala zrozumieć potrzeby dziecka. Być może nawet nie masz pojęcia, jak często Twój Maluch potrzebuje od Ciebie wsparcia. Wspieraj go zatem – słowami, gestami.. Pani Marzena podpowie Tobie jak to zrobić, by szybko rozładować emocje i zażegnać konflikt. To ważne, bo jeżeli dziecko nie da ujścia emocjom, z pewnością wyżyje się na kimś lub zamknie w sobie.

Musisz również wiedzieć, jak ważny jest doping emocjonalny. Właśnie dzięki niemu można budować poczucie własnej wartości u dziecka, które do tej pory nie wierzyło w siebie. Trzeba świadomie chwalić za to, co dziecko robi dobrze, oraz umiejętnie naprowadzać dziecko na dobrą drogę w momencie, gdy nie jesteśmy zadowoleni z jego zachowań. Należy jednak robić to tak, by Dziecko nie poczuło się urażone, a jednocześnie czuło się zmotywowane do działania “na dobrej drodze”.

Ostatnim etapem warsztatów jest hartowanie ducha. To dyskusja o wszystkich niełatwych emocjach – takich jak złość – które przecież też trzeba w jakichś sposób wyrażać. Jak ważne jest bycie stanowczym? Jak rozmawiać z dzieckiem, które straciło bliską osobę? W jaki sposób pomóc Maluchowi, który nagle stał się starszym bratem? Na te, i dziesiątki innych, WAŻNYCH pytań, odpowie Wam Pani Marzena Kopta w trakcie warsztatów Wspieracjący Rodzic, które rozpoczynają się już 15 września.

 

 A ja, już nie mogę się doczekać naszego spotkania w trakcie weekendu blogujących Mam w Kościelisku. Tam Pani Marzena również nam co nieco opowie 🙂

A Wy, wiecie jak być wspierającym rodzicem?

Udostępnij: