Bez kategorii

Szóste przykazanie – NIE ZABIJAJ!

Trudno tam wysiedzieć dłużej niż pięć minut. Duszności, kaszel, oczy zalane łzami. Biała chmura dymu unosi się w mieszkaniu. Niech sobie palą, ich dom – ich zdrowie. Niech robią z nim co chcą. Ale w tym wszystkim jest też on.. Roczniak.. siedzi sobie w kąciku na dywanie – tam mniej tego dymu – i “pali” z nimi. Co 17 minut umiera jeden mieszkaniec Europy – bierny palacz! 

Źródło

 U nas nie było aż tak źle.. Mama wychodziła z domu , paliła na zewnątrz, ale zapach papierosów był przeze mnie ZNIENAWIDZONY. 
Nie ważne jak drogi płyn do płukania kupiła, ile odświeżaczy użyła, i jak często wietrzyła pokoje.. WŻARŁ się w ściany, firanki, obrusy, wszystko ŚMIERDZIAŁO! OBRZYDLIWIE! 
Każdy dom ma swój zapach.. Nie wierzysz? No tak, nie czujesz go, bo przyzwyczajamy się do zapachów w ciągu kilku chwil.. ale zauważ, że gdy wejdziesz do innego domu poczujesz jakąś bardziej, lub mniej przyjemną woń.. i będzie się ona Tobie z tym miejscem kojarzyła – zawsze. Tak też było u nas.. 
Ubrania – ten sam horror. Jako bierny palacz roznosiłam za sobą nieprzyjemny swądek i byłam kojarzona jedynie z FAJKAMI. 
Wiecie, jak bardzo ucieszył mnie fakt, że moja Matula rzuciła to świństwo? Tak po prostu, pewnego dnia powiedziała sobie, że już koniec, wystarczy. Że nie dość, że truła nas przez kilka lat ( z sobą na czele ) to jeszcze tyle pieniędzy na to dziadostwo wydała. Jej się udało. Dlaczego inni nawet nie próbują?
……………………………………………………………………………………………………………….
Matka roczniaka zapala jednego po drugim. Stoi przy otwartym oknie i macha tą ręką, w górę i w dół. Nie przestaje. Nawet w nocy robi sobie przerwę od snu – na papierosa. Młodziak siedzi w kąciku, na śmierdzącym dywanie, w śmierdzących fajkami dresach i zajada zasmrodzone ziemniaki z kwaśnym mlekiem. Obiad jak za dawnych czasów – zawsze tak je. Bo kilo mielonego kosztuje tyle co paczka fajek. 
………………………………………………………………………………………………………………
Skutki biernego palenia:
– choroby układu krążenia
– choroby nowotworowe
– choroby układu krążenia w tym ASTMA
 

Bierne palenie co 17 minut zabija jednego mieszkańca Europy. W ciągu
roku, na skutek wdychania dymu tytoniowego, umiera ponad 79 tys.
mieszkańców Unii Europejskiej.

 

Twoje Dziecko pali razem z Tobą .. Szóste przykazanie – NIE ZABIJAJ!

Udostępnij: