Bez kategorii

Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy… KONKURS!

Dwudziesty pierwszy wiek..wyścig szczurów, który chyba nigdy się nie skończy.. Teraz już nawet kilkulatek wprawnie posługuje się myszką komputerową, choć zaledwie kilkanaście lat temu, mało który NASTOLATEK był dumnym posiadaczem tego nadzwyczajnego wynalazku. Co jeszcze się zmieniło na przestrzeni tych lat? 
 Pełno w niej jest znaczków,
niby ziaren maczku.
Czasem bywa gruba,
a czasem znów cienka,
uczy się z niej Kuba,
uczy się Jagienka.
Książka.. samo to słowo przywołuje we mnie przemiłe wspomnienia..  Lubiłam czytać, i uwielbiałam słuchać.. o siedmiu krasnoludkach, o Księżniczkach, o Misiu o małym rozumku…:) kochałam książki za tą magię.. tajemnicę… za to, że ZAWSZE kończyły się Happy End’em!
Dlaczego teraz tak OPORNIE podchodzi się do tego tematu? Przecież nie ma cudowniejszego sposobu na kształtowanie dziecięcej wyobraźni, jak właśnie przygoda z ciekawą książką! Moim zdaniem odpowiedź jest jedna:

niechęć Dziecka do książek = złe podejście Rodzica
Podstawowe błędy jakie popełniamy:

1.Kierujemy się stereotypami
Mimo, iż moja sympatia do słowa pisanego była szczególna, NIGDY, PRZENIGDY nie lubiłam czytać tego, co podsunięto mi pod nos! Książka jest przygodą tylko wtedy, kiedy mamy ochotę tą przygodę przeżyć. Z pewnością właśnie dlatego tak bardzo broniłam się przed czytaniem lektur. Pomyśl… w jaki sposób dobierasz dziecku książeczki?Kupujesz to, co wypada? A może to, co jest na topie? Zrób wyjątek – ten jeden, jedyny raz. Zabierz Malucha do księgarni i pozwól mu wybrać to, co mu się najbardziej spodoba. Nie wywieraj na Dziecku presji! Jeżeli kochasz Kubusia Puchatka bo był z Tobą od najmłodszych lat nie oznacza to wcale, że Twoje Dziecko pokocha Go tak samo. Pozwól Dziecku rozwijać swoje pasje – książki mogą Mu w tym doskonale pomóc. Pokocha je, jeżeli tylko pozwolisz Mu decydować o tym, co będzie czytać!
2.Oceniamy po okładce
Jednym z podstawowych błędów, które popełniamy wybierając Dziecku książki jest nasza “powierzchowność”. Zwykle, biorąc książkę do ręki, nawet jej nie otwieramy, zerkając jedynie na samą okładkę lub krótki opis na samym jej końcu. Czy taka “gruboskórność” popłaca? Zdecydowanie nie! Od dziecka wpaja się nam zasadę, że nie powinno się oceniać po okładce.. bo przecież nawet książka, może mieć BOGATE wnętrze!NIGDY nie wybieraj książek dla dzieci na podstawie tego, jak wyglądają. To ich treść ma przykuć uwagę Dziecka i wprowadzić w świat bajek..
3.Nie słuchamy opini innych Rodziców
Nie każdy z nas jest molem książkowym. Mimo to jednak, nie powinniśmy naszym Dzieciom wpajać niechęci do książek. Trzeba więc uważać, by nie podsuwać Maluchom książeczek, które skutecznie zniechęcą je do czytania. Dlatego właśnie czasami warto posłuchać opinii innych Rodziców. Gdzie ich szukać? Choćby na internetowych forach, na których Mamusie i Tatusiowe dzielą się wrażeniami na temat książeczek, którymi zachwycają się ich dzieci. Jeśli odpowiednio dobierzesz pierwsze książeczki jest spora szansa, że Twoje Dziecko pokocha literki:)
4. Nie dajemy dzieciom przykładu.
Najgorsze co może być to bierność Rodzica w tym temacie. Skąd dziecko ma wiedzieć, że czytanie książek jest pożyteczne? Że może być wspaniałą przygodą, że kształtuje wyobraźnię? Czytaj! pokaż Dziecku, że sama to robisz! Każdy Rodzic wie, że Dziecko uczy się przez naśladowanie a naśladuje najchętniej osoby MU najbliższe! Dlatego przejdź z Nim przez labirynt książkowych stronic.
5. Za szybko się zniechęcamy.
Chodź Syneczku, poczytam Ci książeczkę.. Mikołaj biegnie zachwycony z bajeczką o rezolutnym Misiu.. czytam..Wkładam w to dużo serca, zmieniając głos, robiąc zabawne miny.. Mały jednak szybko się zniechęca.. Odkładamy książeczkę.. Nie mam ochoty czytać dalej. 
Mikula przychodzi następnego dnia :”Mamusiu poczytasz mi?” .Odmawiam.. Wydaje mi się, że znów krótko potrwa sielanka. Mały nie jest pocieszony.. Próbuje ponownie , aż w końcu się zgadzam. Zauważyłam, że tym razem słucha z zainteresowaniem znacznie dłużej niż poprzednio. Nie warto się zniechęcać! miłość Dziecka do książek narodzi się z czasem!
6. Wybieramy książki nieodpowiednie dla wieku dziecka
To oczywiste, że dwulatek nie zainteresuje się książką, w której jest więcej treści niż ilustracji! Książeczki należy dobierać zgodnie z wiekiem Dziecka. Warto zacząć od tych, z twardymi stronicami, kolorowych, i wierszowanych. Czy Wiesz, że opracowano specjalną metodę uczenia się, która polega na rymowaniu? Wierszowane książeczki podobają się Maluchom znacznie bardziej niż te, pisane prozą. Duże litery zamienisz na mniejsze za kilka lat.. a teraz cierpliwie oglądaj z Dzieckiem ilustracje, strona po stronie, i czytaj Mu..Mikołaj ma swoje ulubione książeczki – właśnie wierszowane. Kiedy trzyma którąś z nich w dłoni i odwraca kartki “czyta”..Tak , tak:) dobrze widzisz, “czyta”:) Zna te wiersze na pamięć i kojarzy ich fragmenty z ilustracjami.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
Ostatnio na topie są u nas bajeczki o krasnoludkach:) udało nam się dorwać fajną serię książeczek, które dopiero testujemy:) jesteśmy mniej więcej w połowie:) Oczywiście Mikula zachwycony był głównie dodatkami – naklejki i płyta.. Płyta mnie troszkę rozczarowała.. Lektor czyta dość szybko.. i nawet mnie jest momentami trudno wyłapać fabułę. Ale Mikołajowi się podoba. Ba! Nawet Sililp był BARDZO wsłuchany w jego ciepły głos:)

KONKURS KONKURS KONKURS

A teraz Kochani, konkurs dla Was , w którym wygrać możecie aż dziesięć pozycji literackich dla Dzieci w różnym wieku – w tym także nasze nowe odkrycie, bajeczki o Karzełkowie.
(przewidziano również nagrodę dodatkową dla osoby, która najciekawiej odpowie na pytanie)


Co trzeba zrobić, by wziąć udział w konkursie? Zasady są proste, jak budowa cepa:)

 1. Obserwujesz mojego bloga
2. Dodajesz pod tym postem komentarz , pozostawiając swojego maila oraz odpowiadając na pytanie – o czym najchętniej czytasz na blogach?

Konkurs trwa od 13.09.013-29.09.2013Proste? PROSTE! Zatem do dzieła Kochani! nagrody są cudowne a książki pachną nowością!

Udostępnij: