Dzieciowo

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

Często o tym zapominamy. O tym, że to, że w rodzinie pojawia się nowe dziecko jest zmianą (OGROMNĄ) nie tylko dla nas. Najbardziej tak naprawdę, te zmiany odczuwa Maluch, który przyszedł na świat jako pierwszy. Jak przygotować dziecko na rodzeństwo? Dobre pytanie!

Kiedy powiedzieć dziecku, że rodzina się powiększy?

Sama nie wiem kiedy tak naprawdę jest najlepszy moment na uświadomienie naszego dziecka. Gdy zaszłam w drugą ciążę, Mikula miał zaledwie rok. Niewiele jeszcze rozumiał. I czekałam kolejnych kilka miesięcy na ogłoszenie radosnej nowiny. Dopiero gdy moje ciało zaczęło się zmieniać, i mój Pierduśnik sam zaczął dopytywać dlaczego “brzuszek się rusza” zaczęłam mu to tłumaczyć.
U nas nigdy nie było bajeczek o bocianach ani o tym, że dziecko można znaleźć w kapuście. Zawsze mówię, że jestem chyba dość niestandardowym Matkasem, moje dzieci biorą na klatę ABSOLUTNIE wszystko, bo muszą. Bo tak im serwuję ŻYCIE. Na szczęście jednak młodemu nie przyszło na myśl, by zapytać się mnie jakim cudem jego Brat znalazł się w tym brzuszku. Przypuszczam jednak, że gdyby to zrobił, to niczego bym nie ukrywała, rozmowę uświadamiającą mamy z resztą już za sobą. I nie mam z tym problemu. Oni też.

Ale jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

Zmiany, o których mówimy, zawsze są trudne. Nasze jedyne dzieciątko, któremu poświęcamy cały swój czas i oddajemy całe serducho, nagle musi nauczyć się, że rodzic będzie dzielił ten czas na dwoje. Szczerze Wam powiem, że to chyba było trudniejsze nawet dla mnie. Zajęło mi chwilę, zanim zaczęłam traktować młodszego Pierduśnika tak, jak starszego. Bo sama nie umiałam odnaleźć złotego środka w tej umiejętności dzielenia czasu i miłości na dwoje. Udało się. Nie wiem kiedy, ani jakim cudem, ale po kilku tygodniach byliśmy już fajną, zgraną rodzinką, i wydawało się nam, że Feli był z nami od zawsze.

A co możesz zrobić Ty?

 • możesz opowiedzieć starszakowi, że bycie starszym bratem, czy siostrą to mega fajne, i odpowiedzialne zadanie. Że kiedy maluch zapłacze, ktoś musi mu podać smoczek i pogłaskać po główce. Że będzie mógł nauczyć tego malucha tak naprawdę całego świata.
 • możesz wyjąć z szafy pamiątkowe pudełko. Na pewno takie masz. Pierwsze zdjęcia z usg, filmiki po porodzie. Szpitalna opaska na rączkę. Opowiedz Bąkowi, że on też kiedyś był takim maleństwem, na które oczekiwaliście z tą samą radością.
 • możesz też uświadomić Pierduśnikowi, że posiadanie rodzeństwa to jest po prostu czad. Wiadomo, że zanim młodziak dorośnie minie trochę czasu, ale później stanie się idealnym kompanem do przeróżnych zabaw. Powiernikiem, przyjacielem..
 • Miko często słuchał bijącego serduszka Fifulca. Nie potrzebujesz do tego specjalnego oprzyrządowania. Wystarczy, że przyłoży uszko do Twojego brzucha. Pozwalałam mu też codziennie witać się z bratem, na co Feli, żwawo, reagował kopniakami.

Nie wiem, czy dobrze przygotowałam moje dziecko na rodzeństwo

Ale wydaje mi się, że kiedy wróciłam z Filem do domu, Miko był na to gotowy. Nie było wielkiej zazdrości. Ani smutku czy żalu. A i ja chyba, właśnie wtedy, bardziej się do niego zbliżyłam.
Pamiętacie książeczkę: Gdy smok się wprowadza?

Od czasu, gdy ją Wam pokazywaliśmy, minęło kilka ładnych miesięcy, a my wciąż, często do niej wracamy. Ale tym razem, chciałabym pokazać Wam jej kontynuację. Bo smok wprowadził się ponownie 🙂 Spójrzcie sami:

 

Znów te same, BARWNE ilustracje. Krótka, aczkolwiek treściwa historia. Nasz mały bohater, ponownie przeżywa smoczą przygodę. Tym razem we własnym domu.

Jak się okazuje, mają nastąpić w ich rodzinie poważne zmiany. Pojawi się braciszek. Z którego to początkowo chłopiec BARDZO się cieszy.. ale po jakimś czasie zaczyna być zwyczajnie zazdrosny. O to, że poświęca się mu więcej uwagi, i o to, że młody polubił się z jego smokiem.

Kiedy jednak okazuje się, że bycie starszym bratem może sprawiać wiele frajdy, nasz bohater przekonuje się do nowego Pierduśnika.

Bardzo fajna, lekka i pouczająca opowieść okraszona pięknymi obrazkami. Polecam Wam całym serduchem. Moi chłopcy  – mimo przecież już dość poważnego wieku 😉 – uwielbiają. I pewnie ta miłość jeszcze trochę potrwa. A książkę możecie kupić tutaj –> KLIK.

Ja za to mam dla Was konkursową niespodziankę, na moim facebooku. Zajrzyjcie koniecznie, może uda Wam się wygrać tą opowieść 🙂 (KLIK)

 

 A jak to było u Was? Jak przygotowaliście pierwsze dziecko na wieść o tym, że pojawi się kolejne? Czy między Waszymi maluchami od razu wytworzyła się szczególna więź? Czy trzeba było trochę na to poczekać?

Udostępnij:
 • Na chwilę obecną noszę pod serduchem pierwszego bobasa, ale mój chłopak już planuje dla niego rodzeństwo :D. Tylko ja nie wiem, czy będę chciała być w ciąży jeszcze raz :P. Chyba ja będę potrzebować takiej książeczki bardziej niż moje dziecko :).

  • heheh to minie, zobaczysz i jeszcze zatęsknisz za tym stanem 😉

 • Książka wygląda sympatycznie 🙂 ja chętnie bym się pogłowiła jak przekazać córce taką wiadomość…..

  • życzę zatem, abyś już niedługo musiała się nad tym głowić 😉

 • U nas jak to w życi raz lepiej raz gorzej, raz się kochają, a innym razem się nienawidzą.

 • U mnie obecnie 3 maluch w drodze i dzieci już nie mogą się doczekać na przyjście kolejnego członka rodziny. Przyjęły tę wiadomość bardzo pozytywnie i naturalnie. A syn stwierdził, że im więcej dzieci tym lepiej. 😉 Pomocne są też książeczki – mamy ich kilka, min. Kicia Kocia ma braciszka Nunusia i Czekamy na dzidziusia.
  Ja sama jestem jedynaczką i zawsze marzyłam o rodzeństwie.

  • gratuluję 🙂 Smokowa książeczka, którą polecam w poście, też robi robotę 🙂 noo.. powiem Tobie, że u nas by chyba takiej radości nie było 😀 Gdybym tak miała okazję ogłosić znów “radosną” nowinę 😀

 • ważne według mnie jest to, żeby nie przedstawiać sytuacji w samych superlatywach, bo umówmy się pojawienie się nowego członka rodziny sporo zmienia, na początku dziecko ma prawo czuć się po prostu odrzucone…nawet mimo naszych usilnych staran

  • To prawda. Czasami nawet nieświadomie dajemy starszakowi odczuć zmiany..

 • Niedługo pojawi się na rynku kolejna książeczka pomocna w przygotowaniu dziecka na młodsze rodzeństwo 🙂

 • gdy byłam w ciąży z drugim, głównie rozmawialiśmy, ale pierwszy synek był mały wtedy i niewiele kojarzył. Teraz trochę czytamy (np “Skąd się biora dzieci M. Brykczyńskiego). Fajna jest też “Leon i kotka. Zrozumieć mowę zegara” – tak niedosłownie albo bardzo ciepło mówi o temacie.Ale też przeważnie rozmawiamy, jest łatweij o tyle, że już jest ich dwoje więc wiedzą co to rodzeństwo;)

 • U nas przygotowanie na młodszego braciszka poszło dość gładko. Może dlatego że Marcinek marzył o rodzeństwie. Dużo rozmawialiśmy, tłumaczyliśmy a jak Jasiek się urodził włączaliśmy go delikatnie w pomoc by czuł się ważny i potrzebny i za każdym razem kiedy mówiłam kocham młodszemu starszy słyzał to samo, do dziś tak jest ale dzisiaj to już kumple z nich że hej 🙂

 • Na razie mam nieco ponad rocznego synka, ale za kilka/-naście miesięcy pewnie trzeba będzie go przygotować na pojawienie się rodzeństwa. Na pewno będę posiłkowała się różnymi książkami pomagającymi w “ugryzieniu” tego tematu. 🙂

 • Myślę, że książeczki to dobry pomysł. Chyba im większa różnica wieku tym trudniej….U nas 2,5 roku w sumie poszło lekko, chwilowy regres u starszej a tak ok

 • To musi być wyzwanie dla malucha. Jeszcze przez to nie przechodziłam, ale jestem w stanie wyobrazić sobie co czuje.

 • My się właśnie przygotowujemy do tego etapu. Na szczęście łatwo mi tłumaczyć pewne rzeczy, bo Ru ma już 4,5 roku. Wie o ciąży w zasadzie od początku, jezdzi ze mną na każdą wizytę, podgląda siostrę na USG. Kiedy odprowadzam ją do przedszkola najpierw całuje na pożegnanie brzuch, a potem mnie. Odpowiadam cierpliwie na wszystkie pytania, czytamy “Basia i nowy braciszek”. Kiedy mogę to angażuję ją w przygotowania, opowiadam co będziemy musiały zrobić zanim mała się urodzi, przygotowuję na to, że na kilka dni pojadę do szpitala żeby urodzić. Mam nadzieję, że rola starszej siostry jej się spodoba i kiedy mała przyjdzie na świat Ru odnajdzie się w sytuacji bardzo szybko 🙂

 • Bardzo ładna książka. Mam trójkę dzieci. Każde z nich inaczej się przygotowywało, każdemu towarzyszyły inne emocje. To ważne, by indywidualnie wychwycić ich uczucia, potrzeby, oczekiwania czy obawy związane z tym szczególnym momentem, jakim jest pojawienie się brata lub siostry. U nas wszystko przebiegło dobrze. Zwłaszcza oczekiwanie starszej dwójki na najmłodszą siostrę było czasem wzruszającym, pełnym rozmów, pięknych chwil. Także po porodzie pozostał w dzieciach spokój. Cieszą się sobą i bardzo kochają. Oby tak było zawsze 🙂 Pozdrawim