Wszystko i nic

Jak szybko posprzątać i ekspresowo ogarnąć dom?

Znasz to uczucie, gdy po męczącym dniu jedyne, na co masz ochotę, to położenie się w łóżku z kubkiem gorącej czekolady i dobrą książką albo serialem? Jeśli tak, zapewne znasz też uczucie zniechęcenia, gdy uświadamiasz sobie, że owszem, być może łóżko i gorąca czekolada czekają gdzieś na horyzoncie, ale najpierw trzeba zrobić zakupy, ugotować, ogarnąć sprzątanie domu, pomóc dzieciom w odrabianiu lekcji i przygotować się do kolejnego dnia. Oto moja strategia na ekspresowe ogarnięcie domowych obowiązków. Zatem jak szybko posprzątać?

Zrób zakupy onlineNie masz energii, aby planować wyprawę do supermarketu? Zrób zakupy online, na przykład w marketach Auchan, Piotr i Paweł, Tesco czy Frisco. Opinie o zakupach spożywczych w sieci jeszcze do niedawna były podzielone, jednak markety online cieszą się coraz większym zaufaniem klientów. Największą zaletą takich zakupów jest możliwość zrobienia ich w dowolnym miejscu i czasie – na przykład podczas podróży autobusem lub wypoczynku na kanapie.
Taka forma zakupów cieszy się dużą popularnością, szczególnie wśród zabieganych mieszkańców dużych miast. Jakość usług poszczególnych sklepów łatwo sprawdzisz, śledząc specjalne rankingi. W 2016 roku wygrało Frisco, opinie o Auchan oraz Piotrze i Pawle były równie dobre. Frisco opinie najlepszego marketu zawdzięcza elastycznym sposobom dostawy oraz jakości asortymentu. Piotr i Paweł doskonale wypadł zaś pod kątem jakości pakowania zakupów.

Nie gotuj, zrób sobie świętoJeśli często wracasz do domu zmęczona i nie masz ochoty na gotowanie, najlepiej zawczasu się do tego przygotuj. Ugotuj kilka dań, które możesz łatwo zamrozić, a następnie rozmrozić i szybko podać na kolację. Dobrze sprawdzą się lasagne i różnego rodzaju zapiekanki.
Od czasu do czasu możesz też zrobić sobie „dzień pizzy” albo „dzień chińskiej kuchni”. Jedząc na mieście lub zamawiając jedzenie z dostawą do domu, nie tylko zaoszczędzisz czas na gotowaniu, ale i pozbędziesz się kłopotu związanego z późniejszym zmywaniem naczyń. Od czasu do czasu warto przestać walczyć z brakiem motywacji. Taki odpoczynek psychiczny od domowych obowiązków pomoże Ci nabrać sił.

Sprzątanie domu – Zamień obowiązek w rozrywkęA może sprzątania nie trzeba traktować tak bardzo poważnie? Zamień przykry obowiązek w konkurs z nagrodami. Kto pierwszy uporządkuje swój „obszar roboczy”, będzie mógł wybrać, jaki film wspólnie obejrzycie wieczorem. Czasem potrzebna będzie większa motywacja – mogą być to lody owocowe albo niedzielna wyprawa do kina. Dla Ciebie najważniejsze jest jednak, aby rozłożyć obowiązki pomiędzy innych domowników. W ten sposób skrócisz czas potrzebny na sprzątanie i przyspieszysz upragniony moment wieczornego relaksu.

 

Jak szybko posprzątać? Co masz zrobić jutro, zrób dziś

I to jest chyba rada, która przyda się Wam najbardziej. Wielokrotnie wieczorami spoglądałam na stos prania, które czeka żeby je złożyć i powkładać do szaf. Albo na kubek po herbacie, który stał sobie w zlewie do umycia na PÓŹNIEJ. Z tego później robiło się rano. A rano okazywało się za to, że jest coś innego, pilniejszego do zrobienia, i takim oto sposobem, kubek – wraz z innymi, brudnymi naczyniami, stał sobie w zlewie całą dobę. A jak popołudniu wchodziłam do domu i miałam przed oczami wciąż ten sam widok, nie chciało mi się absolutnie nic. Dlatego BARDZO warto nie odkładać nic na później i dbać o to, żeby nasz dom był sprzątany na bieżąco. Wprowadziłam w życie tą strategię całkiem niedawno. I nagle mam jakoś więcej czasu na wszystko, i czyste (w miarę możliwości przy dwóch Smokach ) mieszkanie.

Przedłuż sobie dzień

Rada nie od parady 😉 Czy wiecie jak wiele rzeczy da się zrobić rano, zanim jeszcze rozpocznie się codzienny wyścig szczurów? A wystarczy tylko ustawić budzik o pół godziny wcześniej. Wtedy, gdy Smoczyska jeszcze słodko śpią, a Ty jesteś pełna energii po nocnej wizycie u Morfeusza, robisz wszystko prędzej, dokładniej, i z większą chęcią. Wprawdzie dziś, po przestawianiu czasu, takie poranne wstawanie o pół godziny wcześniej to był dla mnie trochę hardcore, ale dałam radę i jestem zadowolona, bo NIE SPÓŹNILIŚMY się do przedszkola, poranne prasowanie ubranek nie spowodowało obsuwy czasowej, a ja też dotarłam do pracy o idealnej porze.

Tak naprawdę każdy musi sobie wypracować własną strategię na to, jak szybko posprzątać, jak ekspresowo ogarniać dom, i w ogóle co robić, żeby doba nie była dla nas zbyt krótka. Mi się wreszcie udało. Chociaż myślę, że to nie tylko zasługa odpowiedniej strategii i planowania, ale również tej wiosny za oknem, bo przecież tyyyyle słońca w całym mieście 🙂  A może Wy też macie jakieś swoje sposoby na ogarnianie mieszkania? Dajcie znać koniecznie, bo ja w dalszym ciągu dopracowuję swój idealny plan 😉

Udostępnij: