Dzieciowo

Dlaczego dziecko zgrzyta zębami?

U nas to już standard – nałogowe zgrzytanie. Kładziemy się spać tuż po kąpieli, Bąki zasypiają i .. cisza… mogę wreszcie na spokojnie usiąść do komputera. Ale zaraz, coś nas z tej błogiej ciszy wyrywa. Najpierw nieśmiałe zgrzyty.. później cały koncert. Mikula potrafi tak całą noc. I chociaż przeczytałam mnóstwo mądrych publikacji na ten temat, dalej nie wiem tak naprawdę, dlaczego dziecko zgrzyta zębami!

 Dlaczego dziecko zgrzyta zębami – przyczyny

 
Pierwsze, o czym po myślałam po przestudiowaniu informacji na blogach to owsiki. Tak, myślałam, że Mikula złapał gdzieś to dziadostwo. Wprawdzie w badaniami zwlekałam dość długo, ale przy okazji pobytu w szpitalu zrobiliśmy komplet różnych i.. okazało się, że TO NIE TO! Podejrzewałam z resztą już wcześniej, że to nie owsiki, bo żadne z objawów:
 • bóle brzuszka
 • ból głowy
 • słabszy apetyt
 • problem z koncentracją i apatyczność
się u Mikołaja nie pojawiały. No.. może po wskazującym na owsicę zwiększonym apetycie na słodkości, ale to raczej taka “wada wrodzona” 😉  Też to mam;)
Wczytałam się więc jeszcze bardziej i doszłam do informacji, że zgrzytanie zębami doczekało się swojej nazwy : BRUKSIZM.
Jest to “przypadłość” dość popularna i właściwie dotyczy dzieci do szóstego roku życia ( uff… zostały “tylko” dwa lata;)) Pojawia się, kiedy pojawiają się pierwsze ząbki. Cofnęłam się pamięcią do okresu ząbkowania mojego Bąka  i YES… sama prawda. Tak właśnie było!
No ale co dalej? Bo z tego co wiem, to bruksizm niesie ze sobą poważne konsekwencje, przede wszystkim bardzo osłabia szkliwo a ząbki zaczynają się kruszyć ( my w ogóle mamy problem z górnymi ząbkami przez PODOBNO NAJLEPSZĄ W POZNANIU dziecięcą stomatolog – ale o tym innym razem)

Czy bruksizm można leczyć?

 
A no podobno można. O ile ustali się, dlaczego dziecko zgrzyta zębami. A przyczyn może być sporo:
 • silne przeżycia
 • ogromna wrażliwość malucha
 • wady zgryzu
i inne. Najlepiej po prostu odwiedzić stomatologa. Jeżeli on oceni, iż dziecko ma wadę zgryzu, trzeba będzie być może założyć tak zwaną szynę odciążeniową. Może też skończyć się na nauce ustawiania szczęki w odpowiedni sposób.
Jeśli przyczyna zgrzytania tkwi w dużej ilości przeżyć trzeba zadbać o to, żeby dziecko je odreagowało przed snem. Chodzi o to, by Maluch poczuł, że nie ma powodów do trosk. Pomóc może ciepła kąpiel z dużą ilością piany, ulubiona bajka przeczytana przed snem lub przytulańce – to trzecie lubimy najbardziej;)
Wprawdzie Mikula zgrzyta zębiskami prawie co  noc, ale nie trwa już to tak długo jak wcześniej..
Nasila się jednak, kiedy jest przeziębiony, i przyjmuje lekarstwa – szczególnie antybiotyki.

Nie jestem do końca przekonana, czy chodzi o przeżycia w ciągu dnia. Owsiki też wykluczyliśmy… co to może być w takim razie? Jaka jest przyczyna tego zgrzytania zębiskami? Macie podobny problem?

Udostępnij:
 • I mój syn zgrzyta zębami, co prawda nie co noc. Badania zrobione nic nie wykryto i staramy się wyciszyć przed snem i faktycznie pomaga. Syn w maju skończy 6 lat.

 • Właściwie część tego opisałam na fejsie, co do zgrzytania można zakupić taką silikonową nakładkę ale nie powiem Ci gdzie bo nie pamiętam czy to u dentysty czy na zamówienie było…a czasem w badaniach kału nie wychodzi owsica trzeba wziąść wymaz z rowka między pośladkami :/

 • Anonimowy

  Moj synek ma 3 i pol roku i nagle z dnia na dzień zaczął zgrzytać pierwsza myśl oczywiście owsiki, później okazało się ze zły trop. Wiec zaczęłam czytać i juz wiem … bajki. Moj synek zbyt mocno przezywa bajki i zgrzytaniem w nocy odreagowywał. Teraz jest tylko Kajtus 😉 i śpi ja niemowlaczek a my razem z nim
  Pozdrawiam Iwona

 • Moje dziecię też zgrzyta zębami. Pasożyty wykluczone. Koleżanka oświeciła mnie, że to właśnie emocje, dużo przyswojonych informacji podczas dnia, których dziecko nie jest w stanie przetworzyć. Rzeczywiscie jeśli jest dzien kiedy moje dziecko nauczy sie nowych rzeczy lub ma zwiekszone emocje to zgrzyta na potęgę zębolkami:)

 • Może to też być glista ludzka, może wywoływać zgrzytanie zębami. Wtedy trzeba zrobić badania kału w tym kierunku, ale jeśli zrobiliście dwie próby i nie było, to może na tle nerwowym?

 • Mój młody tez zgrzyta i pojęcia nie mam dla czego.u niego.zgryz jest ok.owsików nie ma :/

 • Kiedyś czytałam na ten temat. Podobno bruksizm trudno wyleczyć. Jest to spowodowane, że trudno zdiagnozować, co może być jego przyczyną. A przyczyna tkwi bardziej w psychice, aniżeli w schorzeniu fizycznym. Pierwsze to wybrać się do stomatologa, a nawet do ortodonty, który wykluczy lub potwierdzi wadę zgryzu. Może wizyta u psychologa dziecięcego? Z pewnością nie zaszkodzi. Powodzenia.

 • Wiesz, ciężko tak od razu wydedukować dlaczego dziecko zgrzyta zębolkami. U nas nie było tego problemu, aż tu nagle w nocy usłyszałam, jak Pati zgrzyta i to dosyć mocno! Od razu myśl – kurcze ma owsiki! Ale nim zrobiłam jakieś kroki w kierunku lekarza czy badań, obserwowałam przez kilka dni jego stolce i odbyt – czy białe robaczki się pojawiają czy nie. Zgrzytał zębami przez 5 nocy, a obserwowałam go dłużej i nic się nie pokazało. Teraz znów mamy spokój w nocy. I synio dobrze się czuje. Ale dlaczego zgrzytał? Tego nie wiem. Oby to się nie powtórzyło! Może Mikula nie lubi tych wszystkich lekarstw co dostaje ( ja wiem, że w szczególności antybiotyki są ohydne w smaku i nie da się ich lubić), ale może on w nocy przypomina sobie smak tych okropnych lekarstw i przeżywa to i z tego powodu zgrzyta?

 • Moja córka zgrzyta przy ząbkowaniu.

 • Anonimowy

  A u mnie odrobaczeni chłopcy i nie zgrzytają:)a jak katar sie ma pojawić to starszy zgrzyta-zwiastun choróbska jakiegoś:)

 • Hmmm… Monika a kaszle w nocy? 🙂 My już zgrzytanie zaliczylysmy, diagnoza była szybka, zgrzytanie zębów podczas snu+kaszel= pasożyty.

 • Anonimowy

  Moja córeczka też zgrzytała zębami. Okazało się, że to kilka pasożytów naraz… Skorzystaliśmy z oferty znanej na rynku przychodni Revitum – http://www.revitum.pl , która oferuje między innymi Test obciążeń organizmu. Szybka diagnostyka i jeszcze szybsze leczenie.