Bez kategorii

Co zrobić, kiedy ojciec dziecka nie płaci alimentów

Niby ustanowione przez sąd, zwykle również zaakceptowane przez obie strony “sporu”. Jako, że jest sądowy papierek wydawałoby się, że ojciec dziecka dobrowolnie się podda i pomoże w kwestiach finansowych związanych z wychowaniem swoich dzieci. Często jednak zdarza się tak, że ojciec nie płaci alimentów i nie zamierza tego zmieniać. Co można zrobić, by odzyskać pieniądze, które należą się dzieciom?Prawomocny wyrok sądu poparty odpowiednim dokumentem powinien nakłonić ojca dziecka do regularnej spłaty przyznanych dziecku alimentów. Mimo wszystko zdarza się, że ojciec nie płaci alimentów , lub wpłaca niecałkowitą kwotę tłumacząc się po prostu jednym słowem : “Nie mam”. Są i tacy, którzy dodają bezwstydnie, że skoro matce dziecka brakuje, powinna ruszyć tyłek i więcej zarabiać. Prawda jest jednak taka, że rodzice powinni się dzielić po połowie kosztami utrzymania dziecka a jeżeli wyrok sądu w sprawie alimentów jest prawomocny, a ojciec unika spłat, można zadziałać inaczej.

Odwiedzamy komornika

Jeżeli nie uda się dogadać, konieczne będzie odwiedzenie komornika. Najlepiej wybrać się do takiego, który urzęduje jak najbliżej miejsca zamieszkania matki. Wystarczy zabrać ze sobą dokument z sądu określający konieczność wpłacania alimentów na rzecz dzieci oraz wniosek o wszczęcie egzekucji alimentów, który można wydrukować z internetu lub otrzymać bezpośrednio w komorniczej kancelarii.
Dzięki temu komornik, którego wybierzemy będzie upoważniony do oględzin, w trakcie których ustali jaki jest majątek dłużnika i to właśnie z tego majątku będzie ściągał pieniądze należne dzieciom


Co to jest fundusz alimentacyjny?


Kiedy ojciec dziecka nie płaci alimentów, a komornik zwyczajnie nie ma z czego ściągać długu, jest jeszcze jedno rozwiązanie. Wystarczy odwiedzić gminę, oraz złożyć w niej odpowiedni wniosek, który przyczyni się do wypłaty świadczeń z tak zwanego alimentacyjnego funduszu. Składając taki wniosek, koniecznie trzeba dołączyć do niego wyrok sądu oraz zaświadczenie od wybranego przez nas komornika a także dokument określający dochody ( SKARBOWKA) z ubiegłego roku. Mamy tutaj pewne ograniczenia. Alimenty z funduszu mogą zostać przyznane osobom, u których dochód na osobę w rodzinie nie jest większy niż 725 zł. Jest jeszcze jeden kruczek. Otóż z funduszu alimentacyjnego nie można otrzymać więcej , niż 500 zł – nawet jeżeli sąd uznał, że ojciec dziecka powinien płacić więcej.

Czy jeśli ojciec dziecka nie płaci alimentów, można obciążyć nimi jego rodzinę?


Jeżeli matka dziecka zdecyduje się na takie rozwiązanie, sąd może zdecydować, iż alimenty na dzieci będzie wpłacać rodzeństwo lub rodzice ojca dziecka. Jednak wszystko musi zostać prawnie uregulowane.

Pamiętajcie, że wpłata alimentów to OBOWIĄZEK OJCA dziecka! Rodzice powinno łożyć na wychowanie dziecka PO POŁOWIE!Udostępnij: