Bez kategorii

Biegunka u dziecka – jak sobie z nią radzić?

Rozstroje brzuszkowe dają się nam we znaki. Zwłaszcza, że dopadł nad jakiś zmutowany wirus, który atakuje z ukrycia. Pojawia się, i znika.. Po to tylko, by za chwilę znów opakować małe brzuszki Bąków. Biegunka u dziecka to poważne zagrożenie – zwłaszcza, jeżeli trwa tak długo. Dlatego właśnie, postanowiłam poświęcić cały wpis na ten temat – bo my już wiemy, jak sobie z nią radzić!

Jeżeli biegunka u dziecka trwa dłużej niż jeden dzień to znak,że trzeba coś z tym zrobić! Zwłaszcza, kiedy towarzyszą jej także wymioty oraz ból głowy albo temperatura. Wszystko to razem wzięte, może doprowadzić do poważnego powikłania, jakim jest ODWODNIENIE.

Jakie są objawy odwodnienia?


Przede wszystkim – suchy język. Dodatkowo dziecko ma ochotę pić częściej niż zwykle. Trzeba również zwrócić uwagę na jego gałki oczne, które przy odwodnieniu się zapadają a dodatkowo dziecko – choć płacze- nie może uronić ani jednej łzy. Starszak, rzadziej niż zwykle chodzi siusiu, a Maluszek ma stale suchą pieluszkę.
Przy odwodnieniu pojawia się także chrypka, a nawet zaburzenia stanu świadomości. Obserwujemy również problemy z oddechem, a dziecko staje się apatyczne i zmniejsza się masa jego ciała.


Jak długo może trwać biegunka?


Ostra biegunka u dziecka nie powinna trwać dłużej niż 7 dni. Zdarza się jednak, iż przedłuża się nawet do 2 tygodni – wtedy nazywamy ją biegunką przewlekłą.


Skąd bierze się biegunka?


Zwykle, zaczyna się od zakażenia przewodu pokarmowego. Zakażenia te spowodowane są wirusami ( najczęściej rotawirusem). Nieco rzadziej, przyczyną biegunki są bakteryjne zakażenia, a niezwykle rzadko- ale również się zdarza – pasożyty.
Mikula zostały zaszczepiony na rotawirusy. Do 2 roku życia ani razu nie miał biegunki i problemów brzuszkowych. Filip za to nie otrzymał tej szczepionki, i kiedy tylko ktoś przyniesie do nas rotawirusa mam pewność, że się to na nim odbije.
Nie wiem jak długo powinna działać ta szczepionka – w tej chwili Mikula również łapie wirusy, ale radzi sobie z nimi  ZNACZNIE lepiej od Filipa.

Jak postępować z dzieckiem, które ma biegunkę?


Przede wszystkim, ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Dlatego dziecko trzeba regularnie POIĆ. Powinno ono teraz pić więcej niż zwykle.

Nie musimy niczego zmieniać w odżywianiu. Dziecko, które ma biegunkę powinno jeść tyle samo co wcześniej.

Ważna jest jednak OBSERWACJA. Trzeba być czujnym i sprawdzać, czy dziecko nie ma objawów odwodnienia. Jeżeli pojawiły się pierwsze objawy,najlepiej wybrać się do apteki i zakupić doustne płyny nawadniające – najlepiej zawsze mieć ich zapas w domu i zabierać ze sobą w każdą podróż. Nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać.

Oczywiście, prócz nawadniających płynów z apteki, dziecko może pić również inne: wodę, herbatę, jogurciki czy kompocik jabłkowy. Dobrze, żeby również jadło zupy.

Jakich płynów unikać przy biegunce?


ZDECYDOWANIE powinniśmy w takiej chwili zapomnieć o owocowych soczkach  – kupowanych w sklepach. Mowa tutaj o tych naładowanych chemią. Nie wolno również podawać dziecku coca coli, ani żadnych jej pochodnych. Dlaczego? A dlatego, że zawiera ona ogromne ilości sacharozy albo też innych cukrów, które również mogą być przyczyną biegunki. Nawadnianie takimi płynami zatem może doprowadzić do zaostrzenia objawów.


Czy sięgać po leki?


Zazwyczaj, biegunka u dziecka ustępuje samoistnie. Nie zaleca się podawania dodatkowych leków. Z resztą o ich podaniu powinien decydować wyłącznie lekarz, który może wprowadzić je w ramach wyjątku – lekarstwa przy biegunce NIE MOGĄ być regułą.

My w przypadku biegunki zawsze stosujemy probiotyki. Mamy zapas Dicofloru – jest nie drogi, a skuteczny. Dostępny zarówno w kapsułkach, w saszetkach jak i w kropelkach.

Nie stosujemy żadnych babcinych sposobów, bo żadnego nie sprawdziliśmy, ale jeżeli Wy jakieś znacie, będziemy wdzięczni, jeśli się nimi z nami podzielicie.


Udostępnij: