Bez kategorii

Imię.. to taka “łatka” na całe życie..

Imię, to taka łatka przypięta do  człowieka na całe życie. Podobno jest w nim jakaś magia, a każde ma swoje znaczenie .. powinno obrazować naszą osobowość, i być jego “ikoną”, “logo”.. Jednak wybieramy je głównie za sprawą panującej w danej chwili mody. Kiedy na ekranach TV pojawiła się “Pierwsza Miłość, co druga rodząca się Dziewczynka otrzymywała imię Maja, a co trzeci Chłopczyk Pawełek. Tak samo było z “Izaurą”.. Dopóki imiona są dość tradycyjne, nie robimy Dziecku krzywdy, ale co z takimi, które wywołują raczej śmiech, aniżeli sympatię?

Gdy ja wybierałam imiona dla swoich Chłopców kierowałam się głównie przyjemnymi skojarzeniami, zdrowym rozsądkiem i tym, że nie były wtedy zbyt popularne. Niestety kiedy przeprowadziliśmy się do Gniezna okazało się, że Filipów i Mikołajów jest tu NA POTĘGĘ.

Wybór nie był łatwy.. byłam przekonana, że urodzę Marcela, na co NIE ZGODZIŁ się stanowczo Pan Tata. uznał, że nawet jeżeli nadam Mu takie imię, to on je zmieni rejestrując Dziecko w urzędzie. Nie chciałam ryzykować. Postanowiłam dać Mu wybór.. Wzięłam do ręki kartkę i długopis i usiłowałam wypisać imiona, które mogłabym ewentualnie zaakceptować. Pojawiło się TYLKO jedno.. Mikołaj.. O dziwo Pan Tata nie miał nic przeciwko. Dodał jedynie: “Ale drugi będzie Filip”. Tak się utarło, i tak już zostało.

Teraz Mikołaja nazywam pełną wersją Jego imienia tylko wtedy, kiedy jestem na Niego zła;) Zwykle mówię Miko, Mikula, Mikuś. A on sam mówi o sobie “Mimiś”od ponad 2 lat.

Filip natomiast to Fil, Filek , Filutek ( jakkolwiek by to  nie brzmiało) Czasami zawołam też Filuch a On, jako, że nie wymawia głoski “F” nazwał się Lilipkiem 🙂

Imiona stare jak świat.. i przywołujące raczej przyjemne skojarzenia.. a przynajmniej – neutralne.
ale co np. z takim hmm… Wackiem? Dziwi mnie, że któraś Matka daje Dziecku imię, które jest także “nazwą własną ” męskiego członka (!)
A imiona, które kojarzą się nam z religią, czy historią? Mieszko.. Świętopełk.. wciąż są na szarym końcu naszej listy.. Dlaczego?

Jessica, Natan, William, Oliwier, Nadia, Pamela, Kevin.. Wszystkie takie.. NIE NASZE.. A w kalendarzach tyle pięknych, Polskich imiona.. I Zosieńka , i Stanisław  ( z koroną na głowie) i Bolesław i Staś …Coraz mniej Maryś, i Kasi już tak łatwo nie spotkamy..
Zapomnimy o nich.. jak o Polskiej historii się zapomina.. Bo przecież Władziu to obciach na maksa .. Wieśniackie takie to imię i nie pasujące do “epoki”.
Kevin za to kojarzy się z czerwonym dywanem, Jessica z wybiegami a na imię Pamela zareaguje KAŻDY miłośnik kobiecych….. OCZU.. 😉

Niestety z modą bywa różnie.. Bo po Pierwszej Miłości pojawi się nowy serial a po nim kolejny..Idę o zakład, że od pewnego czasu rodzą się u nas w Polsce Małe Dziewczynki, które Mamusie obdarowały imieniem Milagros.. ;)i Chłopcy o imieniu Ivo (!) Cóż.. Zbuntowany Anioł to jakieś kilkaset odcinków, więc póki co o modę na tę imiona martwić się nie trzeba;)

Udostępnij: